I qan zemra për shqiptarët
I qan zemra për shqiptarët

Nga Fatmir Lamaj

I burgosur politik

 

Këndo kaposh bishtprerë i qymezit enverian,

Komunist e spiun, më i keqi sharlatan,

Çdo ditë këtij vendi i nxin jetën anembanë,

S’je veç një lepur, që do të dukesh luan.

 

Veç servilët e spiunët që duan para

Në kor bërtasin… “Berisha Hosana”

 

E ktheve Shqipërinë në thertore gjigante,

Masakrohet e tëra, prej një kapobande,

Në hipnozën vrasëse, të një propagande,

Çdo minut’ e orë krijon veç mirazhe.

 

Ti na vret e na pret e na bën pastërma

Spiunët e servilët në kor “Berisha hosana”

 

Ti, që na grabite pronat e lirinë,

Mbi dhimbjen tonë, e ngrite lavdinë,

Ti, që te Zoti s’ke asnjë besim,

Çdo ditë që kalon, përdhos Shqipërinë.

 

Veç qorrave u duket sikur bën kala

Në kor bërtasin… “Berisha Hosana”

 

Der’ dje karshillëk i bëje Amerikës,

E sot i lëpihesh si laro prej frikës,

E sa kurthe ngrihen në honet e politikës,

Njihen buzëqeshjet për hir të etikës.

 

Në këtë vend të mjerë u bëre padishah.

Por ata s’mund të thonë Berisha Hosana

 

Je bërë si babagjysh i vitit të vjetër,

Që premtimet e tija, mbeten veç në letër,

Përveç zhgënjimit, s’ofron dot gjë tjetër,

Ariu i djeshëm është kthyer në një ketër.

 

Tani dhe më besnikët s’të duan në këtë dynja

Të gjithë në kor thërrasin: Iiiik Berisha…

 

Nga mëngjesi gjer në darkë, veç leh pa u ndalur,

Me dhimbjen e një populli, sa shumë ti je tallur,

Po në këtë botë, askush s’ka për ta falur,

Tani je një kufomë, e vdekur dhe e pakallur.

 

Ortakëri krimi i mbyllur në kala,

S’ka më neronë, kush këndon “Hosana”

 

S’ka falje neveritëse, përbuzje e pendesë,

As nga ata që të falën njëherë ty o i pabesë,

Po ti gënjeshtrën e ktheve në art e në ves,

Tani kush të beson s’është veçse një pervers.

 

Dhe ata që të mbajtën gjer dje në krah,

Nesër s’do thonë më… Berisha Hosana

 

Zgërdhiheshe si kukudh, kur u dogj Iraku,

Kënaqësi xhelatësh të shkakton veç gjaku,

Por në fytin e lodhur po të shtrëngohet laku,

A se shikon fundin që ka mbrritur te pragu?

 

Humbe nder e vlerë, s’je më padishah

Askush s’bërtet më Berisha Hosana

 

Çirresh der’ në dehje, çdo ditë në mitingje,

Drejtësinë e ktheve, një arkivol për ligje,

Anija po të mbytet në të ashprat brigje,

S’ecën dot më tej, për ty nuk ka më shtigje.

 

Dalëngadalë po mbytet, në detin Tramunda

Sirenat e djeshme, po harrojnë… Hosana

 

Zhgënjimi dallgët, po i ngre dalëngadalë,

Kalorës i vetëshpallur, ke mbetur sot pa kalë,

Ëndra më e keqe, do jesh për çdo shqiptar,

Pa ty do të jemi të lirë dhe krenarë.

 

Koha të ka ikur, Kohë për ty më s’ka,

Veç në ferr mund të dëgjosh, …Berisha Hosana

 

Ju krimba mbijetues, të lodhur e mjeranë,

Që ju duket horri, një burrë babaxhan,

Për pushtetin e tija, do vrisnit dhe babanë,

Ai tek të huajt, na shiti dhe vatanë.

 

Ai qesh e tallet, me ju bën tralala,

Ju shurdhë e të verbër bërtisni… Hosana

 

Ulërin e bërtet, nga mëngjezi deri në darkë,

Si qen i tërbuar, që nxjerr e lëshon jargë,

Në limanin e shpresës, për të s’ka më varkë,

Stuhia që po vjen, do e çojë sa më larg.

 

Banditët e horrat s’do kenë më baba

Të zhgënjyerit s’do thonë Berisha Hosana

 

Në aleancën perverse, Horra dhe Kopukë,

Po mbani në pushtet një kryedallkauk,

Që çdo ditë ju lë fëmijët tuaj pa bukë,

Për pjatën e boshatisur sot nuk ka më lugë.

 

Shqiptarë! Në atdheun tuaj sot jeni me qera,

Ndaloni të marrët në… Berisha Hosana

 

Turma që shqyen vetveten e uritur,

Tek djalli fare lirë, shpirtin e ka shitur,

Dhe nga shpina ai, kurrë s’ka për ti zbritur,

Flamurin e vdekjes rri duke valëvitur.

 

Horra e bastardë, tek PD-ja kuplara,

Kauisni si hienat… Berisha Hosana

 

Ulërini lart e poshtë, si laro të braktisur,

E harruat rrugën, për ku ishim nisur,

Tradhëtuat vetveten, si shushunja të shashtisur,

Tani s’ju mban më mbi kurriz, ky populli i mërzitur.

 

Horra e bastardë tek PD-ja kuplara,

Kauisni si hienat… Berisha Hosana.

 

Plehra të rinj, të vjetër e të vonuar,

A ju bren ndonjëherë, ndërgjegja e tradhtuar,

Do ikni nga kjo botë, të përbuzur e të harruar,

Ku, ndoshta edhe fëmijët, s’kanë për t’ju kujtuar.

 

Ulërini lart e poshtë, si derra mashallah

Me hungërimën tuaj… Berisha Hosana

 

Morali ka vdekur, turpi u bë mbret,

Kryekomunist,i veç klith e bërtet,

Si pjella e djallit, në fron e pushtet,

Me shpatën në dorë, këdo vret e pret.

 

Ju laro t’paguar, lihni badihava

Me zërin e ngjirur… Berisha Hosana

 

Dalëngadalë, po vjen fundi i gotës,

E retë e zeza, vërtiten sipër kokës,

Kambana e vdekjes, është kambana e votës,

Po largohet mjegulla, nga sytë e Europës.

 

Dallkaukët e horrat, që të ngritën aq la.

Do heshtin së thirruri… Berisha Hosana

 

Gjithë kohës duke sharë, të vdekur e të gjallë,

Në tregun e turpit, atdheun ktheve në mall,

Çdo ditë greku kafshon kufijtë tanë,

Për shqiptarët, s’do ketë nesër as tokë për varr.

 

Ti nuk njeh më, as Zot e as Allah

Të pafetë në kor, thërrasin… Berisha Hosana

 

Vazhdon…