Category Archives: Shqipëri

Topi: Këshilli Mbikëqyrës, përgjegjës për vjedhjen e ndodhur në BSH

bamir-topiPolitika duhet të heshtë dhe nuk duhet të ndërhyjë në çështje që i takojnë drejtësisë”.

Kështu i ka komentuar ngjarjet e fundit që kanë përfshirë Bankën e Shqipërisë pas vjedhjes nga Thesari të 713 milionë lekëve dhe më pas arrestimin e ish-guvernatorit Ardian Fullanit, ish-presidenti Bamir Topi.

Read more ...

Presidenti Nishani e quan Serbi e Jugut Kosovën Lindore

bujari_Ajo që njihet si Lugina e Preshevës, krahina shqiptare në Serbi, deri sot nga zyrtarë shqiptarë nuk ishte përmendur ndonjëherë si Serbia e Jugut.Kurse shumë e njohin edhe si Kosova Lindore. Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, e emërtoi Serbi e Jugut Preshevën, sot teksa priti në një takim Komisioneren e Lartë të OSBE-së për Pakicat Kombëtare, zonjën Astrid Thors.

Read more ...

Këshilli Mbikëqyrës shkarkon Ardian Fullanin

FULLANI-MBULIM_3Pas një mbledhjeje të jashtëzakonshme të thirrur nga zv/guvernatorja Elisabeta Gjoni në orët e darkës të së shtunës, Këshilli Mbikëqyres ka vendosur të largojë nga posti Guvernatorin e arrestuar.
Shkarkimi u bë i ditur për Top Channel nga burime brenda Këshillit, përpara përfundimit të mbledhjes.

Read more ...

Rama:Maqedonia në NATO nëse zbaton Marrëveshjen e Ohrit

rama_3Kryeministri shqiptar Edi Rama deklaroi nga Samiti i NATO-s në Uels se Maqedonia në NATO nëse zbaton Marrëveshjen e Ohrit. (VIDEO)Duke mbajtur një qëndrim të fortë kryeministri ka sqaruar se për ti celur rrugën Maqedonisë si pjesëtare të NATO-s , nevojitet zbatimi i përpikët i Marrëveshjes së Ohrit.

Read more ...

MPJ shqiptare përsërit: problem në Maqedoni është moszbatimi i Marrëveshjes së Ohrit,

TiranaMPJ shqiptare ka përsëritur qëndrimin e kryeministrit Rama se problem në Maqedoni është moszbatimi i Marrëveshjes së Ohrit, me çka i ka dhënë edhe një goditje të fuqishme partnerit të VMRO-DPMNE-së, BDI-së, si parti e cila dhjetë vite udhëheq Sektorin për Implementimin e MO-së

Read more ...