Category Archives: Shqipëri

Rama, koke me koke me Nishanin

nishani-ramaVetëm një javë pas takimit të parë për Bankën e Shqipërisë, kryeministri Edi Rama ishte sërish në zyrën e kryetarit të shtetit Bujar Nishani.
Motivi është i njëjtë, detajet mbeten të pazbardhura. Presidenca, ashtu si në takimin e parë, nuk ka bërë asnjë njoftim për takimin mes dy zyrtarëve të lartë të shtetit,

Read more ...

Hesht USHT, reagojnë profesorët: Duhet Ligj për mbrojtjen e shqipes

USHT_1Universiteti Shtetëror i Tetovës vazhdon të qëndrojë indiferente ndaj kritikave në adresë të saj, për shtrembërimin dhe keqtrajtimin e gjuhës shqipe. E përderisa USHT-ja hesht, vazhdojnë reagimet nga profesorë eminent të gjuhës, që kërkojnë përdorim dhe kultivim të drejtë të shqipes nga të gjitha institucionet, sidomos ato arsimore.

Read more ...

Ku perfunduan parate e vjedhura ne banke?

TRANSFERTAT-BANKA13Në kohën që vëmendja e publikut dhe debatet e politikës janë përqendruar tek arrestimi i ish-guvernatorit Ardian Fullani, 16 banka të nivelit të dytë në vend janë vendosur në dispozicion të prokurorisë për llogari të hetimeve që kërkojnë të zbardhin enigmën se ku kanë përfunduar 713 milionë lekët e vjedhura.

Read more ...

Kina do të financojë Rrugën e Arbrit

ramanekineNdërtimi i Rrugës së Arbrit duket se do të marrë një drejtim përfundimtar. Qeveria Shqiptare është duke nënshkruar një marrëveshje me shtetin kinez, për financimin e saj.  Kryeministri Edi Rama, tha për “CRI Shqip” se ai ka biseduar për këtë çështje me homologun e tij Li Keqiang. 

Read more ...

Një guvernator i huaj në krye të BSH-së

rama-gjoniArrestimi i Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani ka hapur debatin e zgjedhjes së një figure të re në krye të financave të vendit.

Një tezë e artikuluar së fundmi nga mazhoranca është edhe ajo e një Guvernatori të huaj. Ish-deputeti demokrat Selami Xhepa,

Read more ...