Category Archives: Shqipëri

Lazarat, sekuestrohet arsenal armësh

armetttPolicia e Gjirokastrës në bashkëpunim me FNSH-në ka sekuestruar një arsenal armësh në fshatin Lazarat.

Mësohet se ky arsenal ishte fshehur në një banesë të vjetër të fshatit në zonën e depos së ujit.

Read more ...

Ngrihet komisioni hetimor për KLD-në

komisionnhetimorParlamenti votoi me 76 vota ngritjen e Komisionit Hetimor Parlamentar për kërkesen e 39 deputetëve për shkarkimin e zevendeskryetarit të KLD-së Elvis Cefa dhe anetarit Lulzim Lelcaj.

Komisioni ka nente anetare. Shumicen do ta kete mazhoranca dhe do te drejtohet nga socialisti Armand Subashi. .

Read more ...

Papa Françesku: Lutem që Zoti të bekojë Shqipërinë

papa-femija  Papa Françesku mbërriti mëngjesin e të dielës në Shqipëri, duke nisur këtë vizitë historike për vendin tonë. Ati i Shenjtë shkeli tokën shqiptare në orën 09:06 minuta dhe u prit nga Kryeministri Edi Rama, anëtarë të Qeverise e drejtues të Kishës Katolike.

Read more ...

“Shqiptarët, më të prapambetur në arsimim”

ramatryezaarsimNiveli arsimor i nxënësve shqiptarë është shumë më i ulët se në shumë vende të Europës, por edhe të Ballkanit Perëndimor. Drejtoresha e Bankës Botërore, për Europën Juglindore Ellen Goldstein tha se ne studimin e fundit te pisas shqiperia rezulton ne nivelin problematik,

Read more ...

Gjykata e Apelit lë të lirë Fullanin, ndryshon masa për ish-guvernatorin

FULLANI-MBULIM_3Ardian Fullani është liruar nga burgu.

Ashtu siç pritej, Gjykata e Apelit ka vendosur që ish-guvernatori të qendrojë në “arrest shtëpie”.

Read more ...