Category Archives: Shqipëri

RAMA-Vucic (Konferencë për shtyp-video)

rama-vucic1Në një deklaratë më të gjatë se homologu i tij serb, kryeministri shqiptar Edi Rama theksoi vendosmërinë e qeverisë shqiptare për të parë nga e ardhmja e përbashkët evropiane, duke nënvizuar se shqiptarët kanë kurajën, vizionin dhe besimin se bashkë me Serbinë duhet të ecin përpara drejt Bashkimit Europian. Shefi i qeverisë shqiptare nuk la asnjë temë pa prekur, duke përmendur edhe pavarësinë e Kosovës, për të cilën theksoi se tashmë është një realitet i pamohueshëm, i ligjëruar dhe që i ka shërbyer sigurisë së Ballkanit.

Read more ...

Rama: Kosova e pavarur dhe realitet, Vuçiç e quan provokim

rama-vucicDeklarata e Ramës se Kosova e pavarur është tashmë një e vërtetë e pamohueshme, u cilësua si provokim nga kryeministri serb Vuçiç. (Video/Foto)

Deklarata e kryeministrit Edi Rama në Beograd shkaktoi jo pak irritim tek homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiç, i cili në fund të konferencës nuk i dha dorën kryeministrit shqiptar.

 

Read more ...

Përgjimet, Meta: Nëse është shkelur ligji do të ketë përgjegjës

meta-kuvend-kryetarKryetari i Kuvendit, Ilir Meta u shpreh se problem nuk është cështja e përgjimeve, por zbatimi i ligjit.

“Nëse është shkelur ligji me cështjen e përgjimeve, do të ketë përgjegjës”, tha Meta.

Read more ...

“Kë përgjoi SHISH?” zbardhet raporti sekret, ja emrat e politikanëve të përgjuar

shish – Shërbimi Informativ Shtetëror ka përgjuar figurat publike dhe politike që janë përmendur së fundi në media si kryeministri Rama, kreu i Kuvendit, Ilir Meta apo kreu i opozitës, Lulzim Basha, gjatë periudhës dhjetor 2012- korrik 2014.

Read more ...

Zbardhet raporti i KE-së. Vlerësohet progresi në përmbushjen e kritereve politike

komisioni-evropian-Pas marrjes së statusit kandidat, Komisioni Europian çmon me një gjuhë më pozitive ecurinë e Shqipërisë në kryerjen e reformave integruese gjatë këtij viti.
Top Channel siguroi dokumentin konfidencial për Strategjinë e Zgjerimit që zyrtarisht pritet të publikohet  të mërkurën.

Read more ...