Category Archives: Shqipëri

Kadare: Jam për hapjen totalisht të dosjeve, jemi ndërkaq në tragjedi

ismail_kadareShkrimtari i shquar përsëriti dje bindjen e tij të pandryshueshme për hapjen e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit.

Në një prononcim për ‘DITA’, Ismail Kadare tha se “kam qenë jam dhe do të jem gjithmonë për hapjen totalisht të dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit. Ky ka qenë dhe është qëndrimi im”.

Read more ...

Rama: Myslimanët nuk do të luten më në mes të rrugës

rama-presheve

Kryeministri Edi Rama, gjatë një vizite në Komunitetin Mysliman Shqiptar, deklaroi se më në fund do të përfundojë “historia e tejzgjatur e pengimit të ëndrrës 20-vjeçare të myslimanëve për të pasur xhaminë e tyre të madhe”.

Read more ...

Doda: Vizita e Ramës në Serbi, korrekte

mesila-dodaDeputetja demokrate, Mesila Doda, ka thënë se vizita e kryeministrit Edi Rama në Serbi ka qenë pozitive dhe korrekte.

Por, sipas saj, është e tepëruar të flitet për heroizma.

Read more ...

Topi: Qëndrimi i Ramës në Serbi, më dinjitozi

bamir-topiKryetari i Partisë “Fryma e Re Demokratike” Bamir Topi e vlerëson dinjitoz qëndrimin e Ramës në Beograd.

“Vizita e Ramës në Serbi është ndër ngjarjet më të rëndësishme. Qëndrimi i Ramës në Serbi ishte dinjitoz. Është një vizitë me rëndësi për shqiptarët që jetojnë në hapësira të tjerë. Është treguar një

Read more ...

Rama në Preshevë: ‘Do të mbrojmë motrat dhe vëllezërit në këto troje’

rama-presheveZbritja në Preshevë, që përmbylli vizitën zyrtare të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, ka shënuar pritjet e një kryeministri mbarë-shqiptar. Billborde mirëseardhjeje, por edhe turma qytetarësh me flamuj në duar, ishin shenja e pritjes së kryeministrit, pavarësisht se Presheva, ishte nën masa të shtuara sigurie. Para qytetarëve të Preshevës, kryeministri Edi Rama bëri sërish të qartë se nuk ka një projekt për Shqipëri të Madhe, por të Shqipërisë Evropiane, të shqiptarëve të bashkuar në Evropë.

Read more ...