Category Archives: Shqipëri

Rama i kërkon Vuçiçit njohjen e Kosovës në televizionin serb N1

1120Serbia duhet të çlirohet njëherë e mirë nga barra e të parit të realitetit në sy të Kosovës së pavarur.

Deklarata vjen nga kryeministri shqiptar, Edi Rama, gjatë një intervistë dhënë për televizionin serb N1 pas takimit që pati me homologun e tij Aleksandër Vuçiç.

Read more ...

Arrestohet “banda e babagjyshëve”, përgjegjëse për një seri grabitjesh

BABAGJYSHEPolicia mundi të arrestojë ‘babagjyshët’ e grabitjes së para një viti në një qendër tregtare në Tirane, si edhe identifikoi 8 pjesëtarët e grupit kriminal.

E ndërsa Ilir Kupa, aktualisht i dënuar me 5 vjet burgim do t’i presë akuzat për grup të strukturuar kriminal nga burgu, bashkëpunëtorët e tij,  që të gjithë të rinj me të shkuar të pasur kriminal nuk kanë qenë aspak surprizë as për policinë dhe as për prokurorinë.

Read more ...

Shqipëria humbi 1,3 miliardë dollarë nga krimi dhe korrupsioni, thotë agjencia amerikane

7Studimi nga agjencia e Integritetit Financiar Botëror, (GIF) i cili analizon të dhënat e transfertave valutore dhe tregtare të raportuara nga Fondi Monetar ndërkombëtar vlerëson se shqiptarët humbën mesatarisht 128 milionë dollarë në vit për dhjetë vjet me rradhë nga krimi, korrupsioni dhe evazioni fiskal. Agjencia me zyrë në Uashington DC thotë se ky është vlerësimi më konservator i

Read more ...

Kushtetuesja rrëzon padinë e opozitës, lë në fuqi ndarjen e re territoriale

gjykata-kushtetuese-shqiperiGjykata Kushtetuese lë në fuqi ndarjen e vendit në 61 bashki. Anëtarët e Gjykatës së Lartë rrëzuan kërkesën e Partisë Demokratike, të cilët kishin kërkuar pranë saj konsiderimin antikushtetues të ndarjes së reformës territoriale.

Read more ...

Kryeministri Rama sërish në Serbi

rama-serbiMë 16-17 dhjetor në Beograd do të mbahet Samiti i Kinës, në të cilin do të marrin pjesë përfaqësues të 16 vendeve të Evropës Lindore dhe Qendrore. Pjesëmarrës do të jetë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili do të arrijë sot (e hënë) në Beograd.

Read more ...