Category Archives: Shqipëri

Erdogan në Tiranë: Do të dyfishojmë investimet turke. Shkupi të zbatojë Marrëveshjen e Ohrit

Gjashtë vjet pas vizitës së fundit si kryeministër, Rexhep Taip Erdogan rikthehet për vizitë zyrtare në Shqipëri, këtë herë si President i shtetit turk. Udhëheqësi i Turqisë dha dy mesazhe në takimin me homologun shqiptar, Bujar Nishani; të parin për Shqipërinë, për rritjen e shkëmbimeve tregtare me vendin e tij, dhe të dytin për Maqedoninë.

Read more ...

Ngjarjet në Maqedoni, Tirana: Të mos përdoren etnikisht

Shqipëria dënon aktet e dhunës në Maqedoni dhe kërkon vetëpërmbajtje, por njëkohësisht vlerëson edhe si të papranueshme që një grup personash të armatosur identifikohen etnikisht.
Në një dalje para gazetarëve, ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati kërkoi që të shmanget gjuha e urrejtjes dhe palët të punojnë sipas frymës së Marrëveshjes së Ohrit, si e vetmja rrugë për integrimin e Maqedonisë.

Read more ...

Mesila Doda, kritika Berishës,kundërshtari politik nuk është armik dhe nuk duhet trajtuar ashtu.

mersila-dodaDeputetja demokrate, Mesila Doda, ka kritikuar gjuhën që përdor Sali Berisha.Sipas saj, kësaj gjuhe i ka ikur koha.

Duke folur në emisionin “Të paekspozuarit”, Doda ka thënë se

Read more ...

Haxhinasto: Jemi duke menduar për ndërtimin e aeroporteve në Sarandë e Vlorë

Shqipëria pritet të ketë edhe dy aeroporte të tjera, një në Sarandë dhe një në Vlorë.

Këtë e tha ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, në një intervistë për Ora News.

Read more ...

Tahiri: Të edukojmë të rinjtë me modelin e qytetarit që respekton rregullat

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka deklaruar të mërkurën se shoqëria shqiptare “duhet të punojë me të rinjtë që të ndërtojë modelin e duhur, atë të qytetarit të mirë që respekton rregullin dhe jo qytetarit trim që e shkel atë”.

Read more ...