Category Archives: Shkencë

Tre shkencëtarë ndajnë Nobelin e fizikës

cmimi.nobel2014-fizikeDy shkencëtarë japonezë dhe një amerikan me prejardhje japoneze kanë fituar Çmimin Nobel në Fizikë për shpikjen e diodave që emetojnë dritë dhe që janë më pak të dëmshme për mjedisin.

Isamu Akasaki, Hiroshi Amano dhe Shuji Nakamura u nderuan për punën e tyre për teknologjinë e llampave me dritë të bardhë nga gjysëm-përçues.

Read more ...

Ditëlindja e Galileit, gjeniu që nuk ishte lindur për hero

galilei“Unë Galileo Galilei, mësues i matematikës dhe fizikës në Firencë, mohoj me be, atë që kam mësuar, se Dielli është qendër e botës, në vendin e vet i palëvizshëm dhe Toka nuk është qendër dhe se nuk është e palëvizshme…” Bertol Brecht, Jeta e Galileit.

Read more ...

Gjendet një planet “jetim” që nuk rrotullohet rreth ndonjë ylli

planetNjë planet që navigon në hapësirë, pa ndjekur një orbitë: ky është zbulimi më i fundit i shkencëtarëve të Institutit të astronomisë në Universitetin e Hawai. Ata kanë gjetur këtë trup qiellor “të vetmuar”, që nuk rrotullohet rreth ndonjë ylli, rreth 80 vite dritë larg nga Toka.

Read more ...

NASA dërgon robot për të studiuar Hënën

nasa-henaAgjencia amerikane e hapësirës NASA ka nisur një satelit robotik në mision për të studiuar atmosferën e Hënës.Roboti është nisur në bordin e një rakete Montaur nga baza e NASA-s në Virxhinia.Ai pritet të arrijë orbitën e Hënës më 6 tetor, pasi të sillet rreth Tokës për tre herë.

Read more ...

Jeta në Tokë erdhi nga Marsi

Jeta_n_Tok_erdhi_nga_MarsiNuk janë vetëm meshkujt që kanë ardhur nga Marsi, pretendon një studim i ri i cili del në përfundimin se, jeta në Tokë nisi në planetin e kuq. Një element që besohet se është kyç në origjinën e jetës ka qenë i pranishëm vetëm në sipërfaqen e Marsit, thuhet në studim.

Read more ...