Category Archives: Shëndeti

Rreziku që vjen nga pijet e gazuara

sheqeri-diabetikNjerëzit të cilët konsumojnë pije të gazuara, rrezikojnë t’i sjellin një shumëllojshmëri problemesh shëndetësore vetes.

Ky është rezultati i dy studimeve të reja publikuar ditët e fundit.

Read more ...

Ushqimet që duhet të konsumoni për parandalimin e Hipertensionit

hipertensioniE dimë që ushqimi luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e gjithsecilit prej nesh, aq më tepër në shëndetin e personave që vuajnë nga sëmundjet kronike.E dimë që ushqimi luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e gjithsecilit prej nesh, aq më tepër në shëndetin e personave që vuajnë nga sëmundjet kronike.

Read more ...

7 faktorë që shkaktojnë erën e keqe të gojës

gojaËshtë normale që në disa momente goja juaj të mbaje ere të keqe, por nëse ky problem bëhet kronik atëherë duhet gjetur edhe arsyeja. Ja disa pista të mundshme.

  1. Nuk kujdeseni aq sa duhet për dhëmbët

Read more ...

Ju bien flokët? ja se si ta zgjidhni problemin

renia_e_flokeveFlokët e gjatë dhe me volum duket se nuk dalin kurrë nga moda. Megjithatë pasja e flokëve të gjatë, por të privuar nga “jeta” nuk është aspak e këndshme. Gjithsesi ekziston gjithmonë një zgjidhje! Ja se si t’u ktheni flokëve tuaj shëndetin dhe mirëqenien e mëparshme dhe të luftoni rënien e tyre. 

Read more ...

Stresi, faktor për rritjen e sterilitetit tek femrat

114656Stresi ul mundësitë për të mbetur shtazënë, duke shtuar rrezikun e të mbeturit steril për femrat. Ky është studimi më i fundit i realizuar nga studiues në Universitetin e Ohios.Ekspertët kanë marrë në shqyrtim 500 femra të moshave të ndryshme të cilat përpiqeshin të bëheshin nëna, ku kanë vënë re praninë e hormonit l’alfa-amilasi.

Read more ...