Category Archives: Poezi Klasike

Engjell Shehu-Disa poezi

Mallkim s’besoj..

Mundohem te shkruaj dy rreshta me laps ne dore

dhe vargjet qe shkruaj ti këndojmë te gjithë ne kor

Dua qe vargjet e mia te bëhen këngë
por s’mundem se çdo varg mua me dhembe

Read more ...

LIS I PA MPOSHTUR

LIS I PA MPOSHTUR
-Rexhep Hoxhes
Çëndrove si shkëmb graniti,
Nëpër stuhi të ashpra gjatë shekullit,
Me asgjë nuk të gjunjëzuan
I till mbete dhe sot….

Read more ...

Buka jone e perditshme, Xhevahir Spahiu – nga libri “Ferrparajsa”

Ti erdhe prane dhe me the:

Ta hengra zemren!
Une mbylla syte
dhe shpleksa endrren.
Shoh si pergjaket zemra ime
ne buzet e tua prej mishi dhe drite.
Te befte mire, e dashur.
Po tani, tani a s’me thua
pa zemer, si mund te te dua?

Read more ...

APOTEZA GRI

Qielli eshte gri

Toka eshte gri
Gri dhe puthja

Read more ...

Shqiptar e shkuar Shqiptarit

Xhevahir Spahiu

Shqiptar e shkuar Shqiptarit – Alban Tartari

Une, jam shqiponja e Bjeshkeve te Namuna,
Jam flamuri qe Ismailit i rri te koka e varrit,
jam pisqolla e arte fshehur ne gji te Ises,
Jam gjoksi i gjakosur i Adem Jasharit.

Read more ...