Category Archives: Poezi Klasike

Rudi Berisha:Dua të shoh diellin – pse më prangos Vëlla !

Më ty vëlla luftuam për tokën e atdheutSot je në karrigën mbretërore vëlla i dashur

Sot më grupe policesh më rrënon lirinë tim

A nuk kishim një qëllim lirin e fjalën e liri

Read more ...

Mehmet Bislimi-Flakët e lirisë

mehmet_bislimi1(lexo me zë!)

1.

sonte

në Prekaz

flakët e lirisë

Komandantin përkujtojnë

me shkëlqimin e flakës

Read more ...

Mehmet Bislimi"2 NËNTORI"

mehmet_bislimiNë përvjetorin e rënies heroike të Heronjve të Kombit, Afrim Zhitisë dhe Fahri Fazliut

Baca Osman,
nesër vjen 2 nëntori …
a thua do të trokas dikush
në derën e vjetër prej druri
Po
ka dhe s’ka mundësi!
tani në Breg të Diellit

Read more ...

Seveme Fetiqi-FERRI

Kur s´ja vura kufinjtë
ëndrrave të mia
i merrja për dore edhe kur u zgjoja
hyra tuneleve të errëta

ku minjtë e përhimtë
grryenin thellësinë e shtatë të ferrit

Read more ...

Hosana Berisha…

I qan zemra për shqiptarët
I qan zemra për shqiptarët

Nga Fatmir Lamaj

I burgosur politik

 

Këndo kaposh bishtprerë i qymezit enverian,

Komunist e spiun, më i keqi sharlatan,

Çdo ditë këtij vendi i nxin jetën anembanë,

S’je veç një lepur, që do të dukesh luan.

Read more ...