Category Archives: Maqedoni

Zaev:Incizimet tregojnë se BDI dhe PDSH janë shërbëtore të pushtetit!

zaev

Intervista e Zaevit për TOP-CHANNEL

Prej një muaji politika dhe opinioni publik maqedonas po zien nga skandali i përgjimeve qeveritare e të publikuara nga kryetari i partisë opozitare LSDM, Zoran Zaev.

Read more ...

Përgjimet në Maqedoni, Jankullovska: Shqiptarët të kapen prej fyti. Të mos dalin në votime

zoran-zaevSipas liderit të opozitës, nga bisedat e përgjuara telefonike mes zyrtarëve të Qeverisë zbulohen edhe manipulimet e kryeministrit Gruevski me votuesit, që i ka sjellë nga Pusteci i Shqipërisë për të votuar për partinë e tij VMRO-DPMNE.

Read more ...

Tetova në alarm!

Arben-Dua të filloj këtë shkrim me një pyetje të tmerrshme që gati gati më bën të ndjehem keq që po ju a drejtoj, por detyra ime si qytetar kombinuar me profesionin tim si mjek, më vendos në një pozicion që nuk mund të shmangem dot nga një pyetje kaq të rëndë. Ja se cfarë do t’ju pyes: A jeni gati ju të lini, që fëmijët tuaj, grate, burrat dhe pleqtë të sëmuren deri më pasoja fatale për jetën?

Read more ...

Zaev: BDI është pjesë e Qeverisë, PDSH nën kontroll të Sasho Mijallkovit

zaev-alsat-418x215Opozita në Maqedoni kërkon dorëheqjen e kryeministrit Nikolla Gruevski, shefit të Shërbimeve Sekrete Sasha Mijalkov dhe zyrtarëve të tjerë pas skandalit të përgjimeve.

Read more ...

Samiti i radhës i BE-së, nuk e përfshin aspak Maqedoninë

Bashkimi_EvropianNuk ka datë për fillimin e negociatave për Maqedoninë as në Samitin e sivjetmë të Unionit. Në takimin e krerëve të shteteve anëtare të BE-së, më 19 dhe 20 dhjetor, nuk do të shqyrtohet mundësia për dhënien e datës, por Këshilli do t’i rikthehet çështjes së Maqedonisë, vitin e ardhshëm, në çdo kohë të mundshme, por vetëm pasi vendi të ketë treguar progres domethënës në promovimin e marrëdhënieve të mira

Read more ...