Category Archives: Maqedoni

Petrusheva: Materialet për “Monstra” do të nxjerrin shqiptarët në protesta

Analistja dhe drejtuesja e projektit BIRN në Maqedoni, Ana Petrusheva ka theksuar se Maqedonia mund të shëndërrohet në një fuçi baroti dhe se për zgjidhjen e krizës nevojitet kyçja aktive e Bashkimit Evropian. Sipas saj, publikimi i materialeve për rastin “Monstra”, ku gjashtë shqiptarë janë dënuar përjetë për vrasjen e pesë maqedonasve mund të tensionojë edhe më tepër situatë, dhe të nxjerrë shqiptarët në protesta, transmeton INA.

Read more ...

Edhe sonte ka vazhduar protesta para Kuvendit, hidhen vezë drejt godinës

Protesta qytetare si reagim ndaj vrasjes së Martin Neshkovskit të publikuar në bombat e opozitës është zhvendosur para Parlamentit, ku janë mbledhur mijëra qytetarë. Të revoltuar, protestuesit kërkonin dorëheqjen e ministres së brendshme Gordana Jankullovska dhe drejtësi në shtet.

Read more ...

Mbrëmë ka eskaluar protesta në Shkup,policia ka ushtruar dhunë (VIDEO)

Situatë e tensionuar ka  mbretëruar mbrëmë para Qeverisë në Shkup, ndërsa policia ka përdorur gaz lotësjellës dhe topa uji kundër protestuesve.

Një pjesë e turmave protestuese janë shpërndarë para Qeverisë, pasi që qeveria ka ushtruar dhunë ndaj tyre.

Read more ...

Protestë para Qeverisë, pas publikimit të ‘bombës’ nga opozita

protesta-shkup3Qytetarët janë mbledhur para Qeverisë në Shkup në shenjë proteste pas zbardhjes së disa detajeve lidhur me vrasjen e një të riu maqedonas 4 vjet më parë.

Read more ...

Kërkesa për shqyrtimin e rasteve të montuara politike në Maqedoni

burg-mkOrganizata për të drejtat e njeriut dhe veteranë të UÇK-së kërkojnë që në agjendën e zgjidhjeve të krizës në Maqedoni të jenë edhe zbardhja e rasteve të montuara politike.

Read more ...