Category Archives: Maqedoni

Thyhen xhamat e xhamisë në fshatin Sopot të Kumanovës

Thyhen xhamat e xhamisë në fshatin Sopot të Kumanovës

Në fshatin Sopot të Kumanovës është njoftuar nga banorët për demolimin e xhamisë së fshatit nga persona të panjohur.

Policia është informuar me rastin, ndërsa në vendin e ngjarjes është konstatuar se janë thyer disa xhama të xhamisë. Deri tani nuk dihen autorët e këtij akti makabër, ndërsa banorët kanë apeluar që organet e rendit të zbulojnë vandalët. 

Read more ...

77 kallëzime penale për incidentet në Maqedoni

77 kallëzime penale për incidentet në Maqedoni

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka ngritur 77 kallëzime penale ndaj individëve dhe grupeve të individëve si kryerës të incidenteve të fundit ndëretnike në Maqedoni.

Ministrja e MPB-së, Gordana Jankullovska deklaroi sot se patjetër do të sanksionohen të gjithë personat që kanë kryer incidente apo janë përfshirë në to gjatë periudhës së fundit dhe se institucionet nuk do të tolerojnë dhunuesit. 

Read more ...