Category Archives: Maqedoni

Mediat daneze:Trazirat në Maqedoni ngjallin jehonën e luftës së Kosovës!

Gazeta daneze Berlinske :Shqiptarët etnik në Maqedoni lëvizin sërishtë .Grupi i armatosur në betejë me policinë.

MAQEDONI: Policia e Maqedonisë ,në ish-Jugosllavi ,ditën e  shtunë ka erdhur në konflikt të armatosur me një grup të armatosur të shqiptarëve etnikë,në qytetin e Kumanovës ,në kufirin me Kosovën, shkruan Reuters.

Read more ...

Shqiptarët e Kumanovës fyejnë dhe urdhërojnë të largohen deputetët e BDI-së (VIDEO)

Banorë të Kumanovës janë revoltuar kur kanë pare pranë tregut dy deputetët e BDI-së, Mervan Xhemaili dhe Rexhail Ismaili, të kishin dalur për t’u njohur me situatën dhe për të kërkuar përmbajtje nga situate e krijuar. Banorët kanë fyer dhe kanë kërkuar që të largohen dy deputetët. Ata janë akuzuar për tradhti dhe dështim total.   

Read more ...

Tmerri i vërtetë dhe rrëfimi trishtues i familjes Ajdini

Familja Ajdini nga Kumanova që jeton në rrugën “Tode Mendol” thekson se ka përjetuar tmerrin nga përleshja e mëngjesit të sotëm në Kumanovë.

Familjarët rrëfejnë për INA gjithë tmerrin e përjetuar, por edhe arrestimin e pafajshëm të familjarit të tyre Besnik Ajdini, derisa ishte duke fjetur bashkë me bashkëshorten dhe fëmijët.

Read more ...

ARRESTOHEN BURRA DHE GRA SHQIPTARE NË KUMANOVË

Nga përleshjet në Kumanovë ku mbetën të plagosur 9 policë dhe një i vdekur janë arrestuar burra dhe gra shqiptare.

Read more ...

Kryetari i Komunës thotë se në Lagjen e Trimave të Kumanovës po bëhen luftime

Kryetari i komunës së Kumanovës, Zoran Damjanovski tha se situata është dramatike në qytet, por apelon që qytetarët të qëndrojnë të qetë dhe të mos bien prej e provokimeve.

Read more ...