Category Archives: Maqedoni

Ankth dhe tronditje të thellë për fëmijët në Kumanovë

Çdo situatë e pazakontë, përcillet dhe me pamje jo të zakonta, zakonisht prekëse, për shkak të forcës shprehëse që përcjellin. Kështu, për ngjarjet e 24 orëve të fundit në Kumanovë të Maqedonisë, është veçuar dhe portreti i kësaj vajze të vogël, tronditja e së cilës dallohet qartë në sytë e saj të njomëzuar.

Read more ...

Ekskluzive: Pjesëtari i UÇK-së rrëfen çfarë ndodhi në Kumanovë

Një pjesëtarë i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare ka rrëfyer atë që ndodhi mëngjesin e së shtunës n Lagjen e Trimave në qytetin e Kumanovës.
“Në mesin e djemve që ishin aty isha edhe unë”, rrëfen një pjesëtarë i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare për Gazetën Fjala.

Read more ...

Meri Nikolova: Deri kur Gruevski shqiptarët do t’i bësh terrorista?

Aktivistja Meri Nikolova reagoi ndaj luftimeve të sotme në Kumanovë, duke e fajësuar kryeministrin e Maqedonisë Nikolla Gruevski, transmeton zhurnal.mk

“Deri kur bre Gruevski shqiptarët do t’i bësh terrorist dhe të paarsimuar? Ata janë më të mençur dhe më dashamirës nga ti dhe mjaft më i nënçmuat para botës. Ju jeni terrorist, paguani terrorist

Read more ...

Kumanova në flakë, shqiptarët po vriten dhe po shpërngulen

Në Kumanovë sot ka pasur luftime ndërmjet forcave policore dhe ushtarake maqedonase dhe dy grupeve shqiptare të paguara lehtë e lirë në shërbime të skenarëve antishqiptare, thonë burime të gazetës “Bota sot” nga Kumanova.

Read more ...

OSBE arrin në Kumanovë, qytetarët thonë se do të vetëmbrohen

Misioni i OSBE në Shkup ka arritur në Kumanovë për të vëzhguar nga afër situatën e rënduar dhe për të ndihmuar në evakuimin e banorëve shqiptarë të lagjes së Trimave në këtë qytet.

Përfaqësuesit e OSBE-së thanë se së shpejti do të realizojmë një takim me përfaqësuesit e qeverisë maqedonase për të parandaluar këtë dhunë ndaj popullatës civile. 

Read more ...