Category Archives: Maqedoni

Dha dorëheqje edhe Ministri i Financave,Stavreski

Pas dorëheqjeve të Jankullovskës, Janakieskit dhe Mijalkovit, edhe Zoran Stavreski  ka dhënë dorëheqjen e tij të parevokueshme nga detyra si ministër i financave dhe zv/kyreministër, transmeton TetovaSot.

Read more ...

Komisioni i Jashtëm në një qëndrim: Shkupi të zbardhë të vërtetën

Komisioni Parlamentar i Politikës së Jashtme ishte i bashkuar në kërkesën ndaj autoriteteve të Shkupit në zbardhjen e së vërtetës së Kumanovës, kur deklaruan se pushteti i Gruevskit nuk mund të kthejë krizën për shkak të zvogëlimit të hapësirave demokratike si betejë ndëretnike.

Read more ...

Dorëhiqen Gordana Jankullovska, Mile Janakievski dhe Sasho Mijallkov

Ministrja për punë të brendshme Gordana Jankullovska dorëhiqet nga posti Ministre e brendshme. Dorëheqja e Jankullovskës vjen pas aksionit policorë që ndodhi në ‘Lagjen e Trimave’ në Kumanovë ku mbetën të vrarë 22 persona, mes tyre 8 policë. Alsat mëson se dorëheqje kanë dhënë edhe ministri për transport dhe lidhje Mile Janakievski dhe shefi i policisë sekrete Sasho Mijallkov.

Read more ...

“Foreign Affairs”: Gruevski është i gatshëm të luftojë deri në fund

Ish përfaqësuesi i grupit ndërkombëtar të krizës për Maqedoninë, Eduard Xhozef vlerëson se faktori ndërkombëtar duhet t’i kushtoj vëmendje të vazhdueshme Maqedonisë. Këtë tezë ai e mbron në revistën me ndikim “Foreign Affairs”, në një analizë të detajuar mbi ngjarjet politike, por edhe rastin e fundit në Kumanovë. Sipas tij, ngjarjet e Maqedonisë janë shembull tipik i pasojave të vëmendjes së përkohshme në vend të vëmendjes konstante. Gabimin, edhe për Maqedoninë edhe për vendet e tjera në Ballkan, ai e sheh në faktin se liderëve ballkanik iu dha shumë herët përgjegjësi të madhe për të mbajtur.

Read more ...

“Kumanova” do të diskutohet në Ministerialin e NATO-s

Ngjarjet tragjike të kësaj fundjave në Kumanovë, pritet të diskutohen në Ministerialin e NATO-s pas dy ditësh në Antalia të Turqisë. Këtë e konfirmoi gjatë konferencës së posaçme për shtyp Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kur u pyet nëse Aleanca do të angazhohej pas zhvillimeve të fundit në Maqedoni.

Read more ...