Category Archives: Maqedoni

Fouere: Gruevski, metoda alla-Rusie kundër protestave

fuereIsh-ambasadori i BE-së në Shkup Erwan Fouere ka mbështetur protestat e studentëve dhe në të njëjtën kohë ka dënuar mediet e afërta me VMRO-DPMNE-në për fushatën negative.

Fouere tha se në këtë fushatë kundër studentëve ishte përfshirë edhe vetë kryeministri Nikola Gruevski, i cili do të deklaronte se protestat po organizohen nga opozita maqedonase.

Read more ...

Burgu i Tetovës horror i vërtet, fëmijët keqtrajtohen seksualisht

burgu1-tetovesNjë fëmijë i sëmur nga verdhëza, tjetri nga sëmundja e lëkurës- zgjebja, asnjë fëmijë nuk është vaksinuar nga sëmundjet infektive, në kuzhinë punojnë  punëtor që nuk kanë libreza sanitare,  këto  janë vetëm disa nga tmerret  që janë konstatuar nga ana e Avokatit të Popullit, Ixhet Mehmeti gjatë vizitës në shtëpinë  ndëshkuese-edukuese për të mitur në Tetovë që është realizuar në prill të këtij vit.

Read more ...

Liderët duhet të bëjnë thirrje për raporte të mira ndëretnike

Paul WohlersAmbasadori amerikan në Maqedoni, Paul Wohlers ka deklaruar se liderët e këtij vendi duhet të bëjnë thirrje për të ndërtuar raporte të mira ndëretnike.

Ai këtë mesazh e dha në një ligjeratë të mbajtur në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë.

Read more ...

E ardhmja e Maqedonisë në BE në pikëpyetje

largea_hanKomisioneri ri për zgjerimin në Bashkimin Evropian, Johannes Hahn, ka paralajmëruar Maqedoninë se nëse nuk e zgjidh problemin e emrit me Greqinë deri vitin e ardhshëm, atëherë BE-ja do të ndryshojë qëndrim ndaj Shkupit.

Read more ...

Branko Gerovski: nuk e bëj hesap për shqiptar serioz atë që përkrah këtë qeveri

Gero_geshovskiBranko Gerovski ka shpërthyer kundër Ali Ahmetit dhe shqiptarëve që e përkrahin qeverinë Gruevski. Në kolumnën e tij të fundit kryeredaktori i “Sloboden Pecat”, Branko Geroski ka shkruar për ngjarjet e fundit në Republikën e Maqedonisë dhe rolin e faktorit shqiptarë në shtet.

Read more ...