Category Archives: Kuriozitete

Duhanpirësit i heqin vetes 10 vjet jetë

duhanpiresitDëmet e duhanit janë më të mëdha se sa i kemi menduar, thotë një hulumtues australian. Por, lajmi i mirë është që ata të cilët e ndërpresin pirjen e duhanit në moshën njëzetë ose tridhjetë vjeçare, e mënjanon rrezikun deri ne 90 % në krahasim me ata që nuk e kanë pirë kurrë atë.

Read more ...

Kërpudha gjigante, peshon 80 kg

kerpurdhaNë provincën e Pesaros në Itali është gjetur një kërpudhë gjigante, e cila peshon plot 80 kilogramë. Si transmeton BW, kjo është kërpudha më e madhe e gjetur deri tash në botë. Ajo është dy metra e gjatë dhe peshon 80 kilogramë.

Read more ...

Stilolapsi në formë luge, piruni dhe thike

stilolapsi-pirunËshtë një ëndërr e kamotshme e njerëzve që punojnë në zyre: Tani është zbuluar kimiku që nuk do t`u lë të largoheni nga zyra.Firma “Fred” ka lansuar stilolapsin “Dine Ink Pen Utensil” që mund të bëhet pirun, lug dhe thikë. Kjo do të thotë se tani kur ju nuk keni kohë të dilni jashtë për drekë, ju mund të ushqeheni edhe në zyre.

Read more ...

Personat tërheqës gjejnë punë më lehtë

bukraHarrojini kualifikimet apo miqtë që keni në një kompani të caktuar. Kërkimi për punë është thjesht një konkurs bukurie. Ky është përfundimi i një studimi të realizuar në Itali, sipas të cilit gjëja më e rëndësishme në një intervistë pune është pamja e jashtme. Kërkuesit dërguan 11 009 CV në disa kompani italiane në

Read more ...

Disa kuriozitete

Muajt e vitit e kanë burimin nga koha e romakëve të vjetër. Muaji Janar (muaji i parë i vitit tek pas vitit 152 p.e.s.) mban emrin e zotit të shtëpisë Janus (Januarius) i cili kishte dy fytyra. Njëra fytyrë simbolizon hyrjen, tjetra daljen. Me këtë mbrohej edhe marrje-dhënia e detyrës së konzujve të cilët merrnin detyrën e tyre në Janar.

Read more ...