Category Archives: Kuriozitete

Liqeni Pink, Australi!!!

pink-lake-in-australia Duket si nje liqen perrallash por, JO!!! Eshte liqeni Hiller ne Australi dhe eshte cilesuar si nje prej liqeneve me mahnites ne bote. Ngjyra roze dominon gjate gjithe vitit duke krijuar njekontrast te jashtezakonshem

Read more ...

50 kuriozitetet më të rralla në botë

einsteinNga femra që ka lindur 69 fëmijë e deri tek Irlanda që ka pijanecët më të shumtë në botë

1

Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes.

2

Fëmija më i rëndë në botë është lindur në vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditën e lindjes 10,2 kg.

Read more ...

Macja që përshkoi 720 kilometra, nga Londra në Skoci

f1_20macjaNëse macet zakonisht kanë shtatë jetë, një prej tyre ka ndonjë më shumë. Quhet Pablo dhe jeton në Broklej, një lagje në jug të Londrës. Maçoku ishte shumë i njohur në komunitet dhe kishte “respektin” e qenve, pasi sipas banorëve u bënte atyre një rezistencë prej tigri. Por një vit më parë Pablo u zhduk. 

Read more ...

Në Islandë, çdo i dhjeti banor boton një libër

islandaIslanda po përjeton një bum librash. Shteti ishullor i 300 000 banorëve ka më shumë shkrimtarë, libra të botuar dhe të lexuar për frymë, se çdo vend tjetër i botës.Është e vështirë t’i shmangësh shkrimtarët në Reikjavik. Ekziston një shprehje në Islandë ad ganga med bok I maganum, pra çdo njeri lind një libër. Me kuptimin e plotë të fjalës çdo vendas ka një libër në stomak. Një në dhjetë

Read more ...

I pari hotel-burg në Gjermani

burg-hotelKa shumë njerëz që dridhen vetëm nga ideja se mund të kalojnë një natë në qeli burgu, ndërkohë që të tjerë janë tepër kurioz. “Alcatraz Hotel”, është i pari hotel-burg në Gjermani që po ngjall jo pak kërshëri. I ndërtua kohët e fundit në një ish-burg, ai propozon dhoma tradicionale dhe origjinale të stilit qeli.

Read more ...