Category Archives: Kuriozitete

A po na e ‘nxin’ jetën Facebook-u?

facebook-inc-news-feedBota reale duket se është përballë një kërcënimi të vërtetë prej botës virtuale! Pothuajse të gjithë ata që kanë një adresë Facebook-u tregojnë çdo gjë për jetën e tyre: postojnë se ku janë, me kë, se çfarë po bëjnë etj. Pra, varësia ndaj këtij rrejti social sa vjen dhe po bëhet më shqetësuese, duke qenë se shijimi i jetës reale po lihet vërtet pas dore!

Read more ...

10 fakte që nuk i dinit mbi jetën e Frojdit

frojdiKur nazistët i dogjën librat në vitin 1933, Frojdi tha: “Çfarë progresi që po bëjmë? Po të ishim në Mesjetë do të më digjnin mua, ditët e sotme mjaftohen me djegien librave të mi”

Zigmund Frojd vdiq më 23 shator të 1938, në Londër. Vdekja e tij erdhi në moshën 83-vjeçare nga një dozë vdekjeprurëse morfine.

Read more ...

Censura: Cili shtet e hoqi i pari?

censura1368 vite më parë (1644) John Milton mbajti në parlamentin e Anglisë fjalimin e famshëm “Areopagitica” kundër censurës.

Titulli është marrë nga fjalimi i Isokratit, mbajtur në shekullin e V-të para erës sonë.

Read more ...

Njeriu më i gjatë në histori (Foto)

njeriu_me_i_gjate_ne_historiRobert Pershing Wadlow ka qenë njeriu më i gjatë që e njeh historia dhe sot e kësaj dite vazhdon ta mbajë këtë rekord.Ai njihet si ‘gjiganti i Illinoisit’, pasi lindi dhe u rrit në Alton të Illinoisit.Për shkak të një çrregullimi, gjëndra e tij e hipofizës i ishte rritur shumë saqë prodhonte sasi anormale të hormonit të rritjes.

Read more ...

Çfarë kanë thënë njerëzit e famshëm para se të vdisnin!

vip_1Shumë prej njerëzve të mëdhenj, në prag të vdekjes kanë dhënë mendime qesharake, e disa të thella. Ju sjellim në vazhdim disa nga thëniet e tilla, që nuk harrohen kurrë.

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”!

Read more ...