Category Archives: Kulturë

Tenori Saimir Pirgu, fitues i çmimit "Pavarotti d’Oro"

Saimir_PirguNjë vit i mbarë ky për Saimir Pirgun. Pas suksesit të gushtit me Dukën e Mantovës në Arenën e Veronës, sa për të përmendur një nga të fundit, tenori Pirgu këto ditë shtatori ka ngjitur skenat e Londrës, Bukureshtit dhe Grafenegg të Austrisë. E deri në fund të vitit datat janë të shumta: më 27 shtator e më 3 tetor vesh sërish

Read more ...

Ismail Kadare viziton Izraelin

Shkrimtari Ismail Kadare ka vizituar Izraelin, ku është takuar me Presidentin e këtij vendi, Shimon Peres. Gjatë takimit, Presidenti dhe shkrimtari shkëmbyen mendime filozofike në tema të ndryshme, për gjërat e përbashkëta që ka Izraeli me Shqipërinë dhe për lidhjen e dy

Read more ...

Ismail Kadare:Nën frikë nuk mund të krijohet asgjë

Ismail Kadare: "Nën frikë nuk mund të krijohet asgjë" Me një  ankth të frikshëm dhe absurd kafkian, shkrimtari Rudian po shkon drejt selisë së Partisë Komuniste duke pyetur veten pse ta kenë thirrur. Mbase për atë skenën që mbyll aktin e dytë te pjesa teatrale e fundit e tij; apo ndoshta do të kenë zbuluar se ka një dashnore.

Read more ...

Tetovë, festivali ndërkombëtar i poezisë, Ditët e Naimit

image
 Dhjetëra poetë nga vende të ndryshme të botës, nga data 18 deri më 21 Tetor do të qëndrojnë në vendin tonë me rastin e mbajtjes së edicionit të 16-të të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit”. Ky edicion, do të fillojë në Tetovë ndërsa ditët e tjera, do të mbahet në Prizren ndërsa nata finale, në Prishtinë.

Read more ...

“Move On”, filmi që kërkon aktorë shqiptarë

“Move On”, filmi që kërkon aktorë shqiptarëDeutsche Telecom dhe AMC janë përfshirë në një nismë shumë të veçantë, në krijimin e një filmi të kalibrit hollivudian, në të cilin, shqiptarët mund të përfshihen si aktorë apo përmes ideve që mund të japin. 

Read more ...