Category Archives: Kulturë

Zbulohet dorëshkrimi i humbur i Mozartit

doreshkrimi_mozartiDorëshkrimi origjinal i një prej operave më të famshme të Mozartit, i konsideruar i humbur prej dy shekujsh, është gjetur gjatë riparimit të një biblioteke në Budapest të Hungarisë.

Read more ...

Rexhep Çeliku, nga punëtor ndërtimi në valltar fluturues

rexhep celikuValeria Dedaj

“Valltari fluturues” titullohet monografia e radhës së autorit Dedin Suli. Kjo monografi i dedikohet mjeshtrit të valleve popullore Rexhep Çeliku, i cili numëron mbi 45 vjet krijimtari artistike në skenë.

Read more ...

Agim Vinca fiton “Azem Shkreli”-in

cmimetPoeti dhe studiuesi, Agim Vinca është laureat i Çmimit Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli”.Në një ceremoni solemne të premten, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Memli Krasniqi ia ka ndarë çmimin Vincës e po ashtu edhe laureatëve të Çmimeve vjetore për Letërsi për vitin 2013.

Read more ...

DATËLINDJA E VAÇE ZELËS DHE DATA E PUSHTIMIT TË SHTETIT SHQIPTAR

xhevat_bislimiDitën e pushtimit të shtetit shqiptar (Shqipërisë Londineze), më 7 prill 1939, një nënë shqiptare në Lushnje lindi YLLIN që do të ndriqonte i pashuar në qiellin shqiptar, lindi IKONËN e muzikës dhe të artit shqiptar, Vaçe Zelën. Lindja e saj paralajmëronte dritë, jetë, art, kulturë, emancipim dhe liri për shtetin shqiptar, që ishte më pak se një e treta e Shqipërisë dhe

Read more ...

Vaçe Zela sot përcillet për në banesën e fundit dhe ceremonia mortore

vace-zelaTrupi i pajetë i këngëtares së madhe shqiptare Vaçe Zela ka arritur në mesditën e së premtes në aeroportin e Prishtinës, për tu përcjellë më pas në drejtim të Tiranës. Pos personaliteteve të shumta kulturore që kishin dalë për lamtumirën e fundit, ishte edhe këngëtarja e mirënjohur kosovare, Nexhmije Pagarusha, e cila nuk arrinte t’i mbante lotët.

Read more ...