Category Archives: Kosovë

Votën do ta fitojmë në mënyrë demokratike

fatmir_limajLideri i NISMËS për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se qytetarët e Kosovës nuk do të mashtrohen nga premtimet “marramendëse”, të cilat politikanët po i japin në këtë kohë parafushate zgjedhore.Teksa qëndronte në Malishevë sot, së bashku me kryetarin e kësaj komune, Ragip Begajn si dhe me deputetët e NISMËS nga Malisheva, Limaj ka prezantuar

Read more ...

Së shpejti marrëveshja për sigurimin e automjeteve

sigurimet-ksÇmimet aktuale të sigurimit të automjeteve dhe vështirësitë në kalimet kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë vazhdojnë të mbesin pengesa të panevojshme për qytetarët e të dyja vendeve. Për këtë, zëvendëskryeministrja Edita Tahiri ka biseduar në Bruksel me zyrtarë të Bashkimit Evropian dhe të Këshillit të Byrove Evropiane. Tahiri tha se shumë shpejt do të arrihet marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për uljen e çmimeve të sigurimeve dhe lehtësimin e procedurave për kalime ndërkufitare.

Read more ...

Rrëfehet muxhahedini kosovarë që luftoi tre muaj në Siri

siriLuftoi për tre muaj në Siri, por po të mund ta kthente kohën mbrapsht nuk do ta bënte më këtë. Tash thotë që kjo luftë nuk iu përket kosovarëve. I ishte bashkuar kësaj lufte duke luftuar përkrah formacionit paramilitar islamik “Xhabhatu Al-Nusra”, por thotë se nuk shkoi veç për motive fetare, ndërsa mohon plotësisht mundësinë që ka shkuar atje për para.

Read more ...

Dita Ndërkombëtare e Punës, me papunësi të lartë

papunesiaDita Ndërkombëtare e Punës, Kosovën e gjen me nivelin më të lartë të papunësisë në rajon. Papunësia në të gjitha raportet vendore dhe ndërkombëtare, vlerësohet të jetë problemi thelbësor i qytetarëve të Kosovës. 

Read more ...

Arrestohet deputeti i LDK_së,Naser Osmani

OSMANI-MBULIM_8Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Naser Osmani është dorëzuar në polici mëngjesin e së enjtes. Burime policore thanë se ai ka hyrë në Kosovë në ora 6.30 minuta të mëngjesit dhe menjëherë është shoqëruar për në stacionin policor të Prishtinës, ku edhe është marrë në pyetje nga hetuesit. 

Read more ...