Category Archives: Kosovë

Kurti: Nuk ka vota blanko

rp_albin_kurti.jpgNëse arrijmë në fazën e dytë siç është ndalja e bisedimeve me Serbinë dhe ndalja e privatizimeve, atëherë mund të flasim për mbështetjen e qeverisë. Blanko mbështeje Vetëvendosje nuk jep”, deklaroi Albin Kurti, duke shtuar se blanko vota kryesia e partisë nuk u jep as njerëzve të VV-së.

Read more ...

Thaçi: Unë, mandatari për qeverinë

hashimiKryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka deklaruar se ai do të jetë mandatari për formimin e qeverisë së ardhshme, sepse përfaqëson partinë fituese të zgjedhjeve të 8 qershorit. 

Read more ...

Policia po vazhdon hetimet në rastin e Elvis Pistës, intervistohen disa persona

elvis-pistaPolicia e Kosovës po vazhdon hetimet për rastin e vrasjes së kandidatit të PDK’së, Elvis Pista.

Policia thotë se është herët të flitet për të dyshuar në lidhje me këtë vrasje, derisa ka ofruar një shpërblim prej 10 mijë eurosh për qytetarët

Read more ...

LDK, AAK dhe NISMA: Ramushi kryeministër

Haradinaj-Mustafa-Limaj LDK-ja, AAK-ja dhe NISMA për Kosovën kanë arritur marrëveshje që kryeministër i ardhshëm të jetë Ramush Haradinaj.
Marrëveshja e arritur në mes të këtyre tri forcave politike thotë: Ramush Haradinaj bëhet kryeministër, LDK-ja merr postin e  presidentit dhe postin e kryetarit të Kuvendit,

Read more ...

Përfundon numërimi, konfirmohet PDK

zgjedhjet-8qer2Ka përfunduar numërimi i votave, përveç atyre me kusht, për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë. Rezultati konfirmon fitoren e PDK-së, e cila prin me 30.69%, e ndjekur nga LDK me 25,70%, Vetëvendosje me 13.48%, AAK 9,60%, Nisma për Kosovën 5.24%, ndërsa AKR nuk kalon pragun elektoral me vetëm 4,65%. 

Read more ...