Category Archives: Kosovë

VV: SERBIA E TREGOI ATË QË PO FSHIHET NGA POLITIKA

vetvendosjeLëvizja Vetëvendosje, ka reaguar sot sa i përket incidenteve të mbrëmshme në ndeshjen ndërmjet Shqipërisë dhe Serbisë.

Vetëvendosje, thotë se të gjithë e kishim të qartë se Serbia ishte e gatshme ta shprehë urrejtjen e saj qysh para se të filloj ndeshja, duke nisur që nga ndalimi i pjesëmarrjes së përkrahësve shqiptarë.

Read more ...

Mjekët e arrestuar, me pranga në gjykatë

mjek-euml-t-e-arrestuar-me-prangaMe autorizimin e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Njësiti për Krime Ekonomike nga Policia e Kosovës, dje është kryer një operacion i gjerë në Prishtinë dhe Pejë, ku janë arrestuar nëntë persona.Të arrestuarit janë: Lulzim Brovina, Borçe Petrovski, Ali Hocogllu, Astrit Bakiqi, Nexhmi Zeqiri, Daut Gorani, Eefedin Muhaxheri,

Read more ...

Kurti: Serbët më ndihmuan kur më prenë flokët në burg

kurti-ne-burgPo e lëmë politikën aktuale dhe po kthehemi te vitet 97-98. Keni pasur flokë të gjata atëherë. Pse i keni mbajtur të gjata, çfarë keni dashur të shprehni?

Unë jam fëmijë i viteve të ’80-ta, pra jo i internetit e Red Bullit por i televizorit dhe Coca-Colës, jo fëmijë i downlodimit ilegal përmes Torrent-ave, por i kasetave VHS.

Read more ...

BE deri më 2020 mbështet Kosovën me 645.5 milionë euro

eu-ndihmeBashkimi Europian deri më 2020 do të mbështesë përpjekjet për reforma në Kosovë me 645.5 milionë euro.
Ndërsa për sivjet ka ndarë 83.8 milionë euro, në vitet 2018-2020 ato do të arrijnë në 295.2 milionë euro.

Read more ...

“Rexhep Qosja, rilindësi i kohës sonë”

rexhep_qosjaDokumentari për akademikun Rexhep Qosja, i mbështetur nga Digitalb, pas premierës në Tiranë u shfaq para një audience masive edhe në Prishtinë.
“Rexhep Qosja, rilindësi i kohës sonë” është një produksion televiziv i pari i këtij lloji për

Read more ...