Category Archives: Film

Redford: Kinemaja është komercializuar

radford“Nuk jemi më si më parë. Kinemaja sot është komercializuar”. Me këto fjalë, Robert Redford ka dorëzuar “stafetën” duke u shprehur i gatshëm të braktisë festivalin e kinemasë së pavarur pas 35 vjetësh.“Herë pas here duhet “ndërrimi i rojeve” dhe kjo ka të bëjë edhe me mua”, ka thënë aktori 77-vjeçar në një intervistë për “Hollywood Reporter”.

Read more ...

Michael Douglas ka gënjyer për llojin e kancerit

douglasAktori Michael Douglas ka rrëfyer se ka gënjyer për tipin e tumorit prej të cilit ai ka vuajtur për një kohë të gjatë. Britanikja ‘Daily Mail’ shkruan se aktori e ka bërë gjithçka për të mos prishur turin e promovimit të filmin ‘Wall Street: paraja nuk fle kurrë”. 

Read more ...

Dy vitet e fundit të Lady Dianës

diana-filmi“Diana”, nga e premtja premierë ne kinemate “Imperial”. Filmi me regji të Oliver Hirschbiegel rrëfen dy vitet e fundit të jetës se Lady D, interpretuar nga Naomi Ëatts dhe dashurin e saj sekrete me kardiokirurgun pakistanez Hasnat Kahn, rol i luajtur nga aktori Naveen Andreës. 

Read more ...

Naomi Watts prezanton filmin

watts-dianaAktorja Naomi Watts ka prezantuar në kryeqytetin britanik filmin dedikuar princesësh Lady Diana, i cili shumë do të shfaqet edhe në kinema Imperial në fund të muajit shtator. Filmi i cili mban firmën e regjisorit gjerman, Oliver Hirschbiegel, përqëndrohet kryesisht në 2 vitet e fundit të jetës së Dianës. 

Read more ...

Filmi kosovar në Venecia

BALLKONI--PA-STRISHPër herë të parë në historinë e kinematografisë së Kosovës, përmes filmit “Ballkoni” të regjisores Lendita Zeqiraj, flamuri i Kosovës gjendet në mesin e flamujve të tjerë në hyrje të festivalit prestigjioz të filmit, në Venecia.Filmi “Ballkoni” i regjisores nga Kosova, Lendita Zeqiraj, pati të mërkurën premierën botërore para

Read more ...