Category Archives: Diaspora

Ibrahim Edgriu-OPINIONE RRETH BOTIMIT TE LIBRIT: "MESIMI FILLESTAR SHQIP-SUEDISHT:

PERSHENDETJE I NDERUAR ADNAN, PERMES OPINIONEVE RRETH BOTIMIT TE LIBRIT: “MESIMI FILLESTAR SHQIP-SUEDISHT: 

Read more ...

Itali, i vë flakën shtëpisë së tij me gjithë familjarë brenda, pranga shqiptarit

Itali, i vë flakën shtëpisë së tij me gjithë familjarë brenda, pranga shqiptaritROME-E shoqja i kujton përgjegjësitë e tij për 35 mijë eurot të hedhura në erë për shkak të bixhozit dhe ai, në një çast çmendurie, i vë flakën shtëpisë e familjes, duke shkatërruar kështu edhe atë “pasuri” që çifti kishte vënë me vite të tëra sakrificash. Tani shqiptari që jetonte në Itali duhet të përgjigjet për zjarrvënie dhe tentativë vrasjeje. 

Read more ...

Francë, nis gjyqi kundër trafikantëve shqiptarë të drogës

Francë, nis gjyqi kundër trafikantëve shqiptarë të drogës

Gjykatat kryesore franceze në Mulhouse dhe në Colmar filluan sot në mëngjes me marrjen në pyetje të 39  shqiptarëve të arrestuar ditë më parë në operacionin më të gjerë në Francë dhe vendet përreth kundër trafikimit të lëndëve narkotike.

Read more ...

Pesë shqiptarë fitojnë në zgjedhjet lokale në Belgjikë

image

Zgjedhja e 5 këshilltarëve shqiptarë në 5 komunat belge është sukses në vete që shpreh shkallën e lartë të integrimit të komunitetit shqiptarë. Të gjithë fituesit janë të lindur dhe shkolluar në Belgjikë dhe e flasin mirë gjuhën shqipe dhe kanë relacione me komunitetin shqiptarë në Belgjikë

Ferid SHEHU, Bruksel

Read more ...

Qyteti i Vëkshes nikoqir i denjë i festivalit

Qyteti i Vëkshes nikoqir i denjë i festivalitIslam Fejzullahu-Halmstad – Suedi: Qyteti Vëkshe i Suedisë këtë vit ishte nikoqir i festivalit të 6 mbarëkombëtar të folklorit shqip për skandinavi, qytet i cili denjësisht organizoi, priti dhe përcolli mysafir të shumtë nga shumë qytete tjera të Suedisë,

Read more ...