Category Archives: Diaspora

Rrahje dhe të shtëna me armë para lokalit kosovar

timthumbNë orët e hershme të mëngjesit të së shtunës para një lokali në Zofingen, Kantoni Aargau, që frekuentohet kryesisht nga kosovarët ka shpërthyer një rrahje gjatë së cilës ka pasur edhe të shtëna me armë. Kur pronari i lokalit kishte dalë të ndërmjetësonte, e kishin goditur edhe atë me grushte, duke i shkaktuar lëndime të lehta. Pas kësaj ata kishin ikur me veturat e tyre, pa lënë gjurmë në vendin e ngjarjes.

Read more ...

Kosovari grushton për vdekje gjermanin, shkas provokimi

diskotekaNjë i ri gjerman ka humbur jetën si pasojë e një sulmi fizik të dhunshëm nga ana e një emigranti të ri nga Kosova. Incidenti tragjik ka ndodhur në diskotekën “Heaven” në Bad Ailingen në rajonin e Rosenhajmit. Incidenti është informuar nga menaxherët e diskotekës, të cilët kanë theksuar se 21 vjeçari gjerman Marco G. ka lajmëruar

Read more ...

Shoqata Humanitare Tearca shënon 12 vjetorin e themelimit

largea_tearcaShoqata e Tearcës në Zvicër njofton bashkatdhetarët dhe anëtarët e Shoqatës se me datën 21 shtator do të mbahet një mbrëmje për familjarë për ndër të 12 vjetorit të themelimit të saj.Kryesia e Shoqatës ka vendosur që pas 12 vjetësh veprimi të suksesshëm të organizoj mbrëmjen e parë familjare, e cila do të mbahet me 21 shtator me fillim në ora 18.00 në Föhrewäldli Brunaustrasse 194 8951 Fahrweid.

Read more ...

Nju Jork: Stop diskriminimit të shqiptarëve në Luginë

Nju Jork: Stop diskriminimit të shqiptarëve në Luginë

Qindra shqiptarë protestuan para selisë së Kombeve të Bashkuara në Nju Jork kundër represionit dhe diskriminimit të shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

Read more ...

Itali, arrestohen për drogë 9 persona, disa shqiptarë

Itali, arrestohen për drogë 9 persona, disa shqiptarë

Nëntë persona kanë rënë në pranga në Itali, kryesisht shqiptarë.Policia e qytetit Modena në Itali ka arrestuar anëtarët e një organizate kriminale qe merrej me shpërndarjen e heroinës në qytete të ndryshme, kryesisht ne veri të Italisë.

Read more ...