Category Archives: Diaspora

Gjendet trupi i pajetë i një shqiptari në brigjet britanike

IpswichTrupi i pajetë i një personi të gjetur ditën e mërkurë të javës së shkuar në plazhin Felikstou i përket shqiptarit Leonovid Isufajt, i cili mendohet se është hedhur nga një anije që po e depërtonte në Holandë.Mësohet se ngjarja ka ndodhur më 26 shkurt të këtij viti. Ndërsa trupi i pajetë u gjet më 20 mars në rrugën “Buregate” të plazhit Felikstou.

Read more ...

Televizioni suedez dokumentar për Ilir Latifin(video)

latifiIlir Latifi, kosovari me qëndrim ne Suedi, është shqiptari i pare i cili merr pjese ne kompeticionin me te madh luftarak në botë, Ultimate Fighting Championship (UFC).UFC është kompeticioni me i madh në bote në të cilin marrin pjese sportistet me të mire nga fusha të ndryshme luftarake si mundje, boks, karate, xhudo etj.

Read more ...

Rrahje mes shqiptarëve dhe afrikanëve në burgun e Gjenevës

burgu-geneveSituatë tejet e tensionuar ishte në sërish në burgun e Gjenevës Champ – Dollon dje të dielën, për shkak një konflkti mes të burgosurve, ku ishin të përfshira dy komunitete, ai shqiptar dhe afrikan, kanë njoftuar zyrtarët e burgut.Në burgun e madh të Gjenevës, Champ Dollon të dielën ka ndodhur një rrahje masive në mes të të burgosurve. Rreth njëqind persona janë përfshirë në

Read more ...

Banda shqiptare e trafikut në Angli

shqiptaret1Mbi 40 vite burg ka dhënë drejtësia britanike për bandën e shqiptarëve të trafikut të drogës që kryente shitjet përmes telefonatave dhe e neutralizuar në maj të vitit të kaluar.
Gjatë operacionit të policisë britanike thuajse një vit më parë, në  pranga kanë përfunduar pesë shqiptarë. Shqiptarët e arrestuar janë Besnik Sinanaj, i dyshuar si kreu i bandës, Fation

Read more ...

Burgjet zviceriane të mbushura me shqipëtarë

burg_zviceranburg_zviceranPërfshirja e shqiptarëve nga Shqipëria, Kosova dhe trojet tjera etnike në krime të ndryshme të Zvicër është shqetësuese. Aktualisht në burgjet e këtij shteti janë mbi 1 mijë shqiptarë, kryesisht nga Kosova, ndërsa cdo ditë arrestohen për shitje droge shqiptarë të ndryshëm nga Shqipëria. Vetëm gjatë vitit të kaluar janë arrestuar dhe trajtuar mbi 3 mijë shqiptarë nga

Read more ...