Category Archives: Diaspora

Itali:Pronari vret me armë dy ish-punonjësit kosovarë

arresto-maioDy shtetas kosovarë, janë qëlluar për vdekje nga pronari i tyre Xhanluka Çiferri në Fermano të Italisë.

Viktimat janë Valdet Avdyli 26 vjeç dhe Neomedim Mustafa 38 vjeç. Autori i vrasjes ka lajmëruar menjëherë policinë dhe ambulancën,

Read more ...

Demokracia suedeze

largea_astrit-gashiAstrit Gashi-Në shtetet ballkanike proceset për formimin e qeverisë zgjasin deri në 6 muaj, ndërsa popujve nordik ju duhen vetëm 6 orë për të numëruar rezultatet që kishin mbaruar në mbrëmjen e së njëjtës ditë.

Në Suedi dje u zgjodhën 349 delegatë të parlamentit të Suedisë (Riksdagen), si dhe delegatët e 20 parlamenteve rajonale dhe të 290 kuvendeve komunale.

Read more ...

Saranda e Suedisë

saranda-hasani

© astritgashi

-Shqiptarët e Suedisë sot kanë mundësi te jene krenare me Saranda Hasanin. Sonte në “IDOL 2014” garojë në solo këndim për të bëre shqiptarja e parë që hynë në fazën finale për të fituar këtë garë prestigjioze.

Read more ...

Shqiptarja e vrarë në Francë, dyshime për hakmarrje

silvanaPolicia franceze iu ka kërkuar atoriteteve tona që në drejtim të Francës të niset i ati i shqiptares që u gjend e pajetë në një kanal në rrethinat e Montpeliesë. Gruaja, 34 vjeçe, Silvana Beqiraj, nënë e dy fëmijëve, mësohet se ishte zhdukur pa gjurmë prej ditës së martë, ndërkohë që identifikimi i saj është kryer nga një e njohura e saj, e cila gjendej me të në Montpelie.

Read more ...

Në Suedi filloi votimi për zgjedhjet parlamentare dhe regjionale.

kadidatet-shqiptar-suedi© astritgashi

Prej sot 27 gusht e deri në ditën e zgjedhjeve me 14 shtator, në Suedi janë të hapura qendrat e votimit të parakohshëm për zgjedhjen e 349 delegatëve të parlamentit të Suedisë (Riksdagen), si dhe

Read more ...