Category Archives: Diaspora

Takimi i krijuesve të mërgatës për nder të Kongresit të Manastirit dhe ditës së Flamurit

krijuesit- e-mërgatësShkruan: M.Krasniqi-Në Munchen të Gjermanisë, më 22 nëntor 2014, nën mbikëqyrjen e Lidhjes së Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë  (LKSHM)  u mbajt një takim festiv me krijuesit e mërgatës. Ky takimi festiv kishte për qëllim t’i festonte dy data të mëdha historike; Të alfabetit shqip-Kongresit të

Read more ...

“Si më drogoi shqiptari që njoha në Facebook”

droga1Ai e detyroi të pinte cigare dhe më pas 2 pilula të bardha me një lëng misterioz, i cili u bë shkak që ajo të përfundonte në spital në gjendje të rëndë.

Leonard Xhafa, një 25-vjeçar shqiptar, ndodhet nën akuzë për trafik droge dhe për abuzim me një të mitur në Itali.

Read more ...

Shqiptari vret një bashkëkombëse në Zvicër

vrasjeSot në orët e paradites është plagosur për vdekje në mes të fshatit Fisslibach një shqiptare e moshës 26 vjeçare.

Vrasësi i dyshuar është një shqiptar i moshës 35 vjeçare. Mediet zvicerane njoftojnë se qytetarët në Fisslibach kanë qenë dëshmitarë të vrasjes brutale me thikë.

Read more ...

Itali, shqiptari masakron gruan për dyshime

shqiptariitaliNjë vrasje në familje ka tronditur qytetin e Xhenovës, në Itali. Shtetasi shqiptar Adrian Balliu ka vrarë gjatë natës bashkëshorten e tij Valmira, ndërsa dy fëmijët e vegjël të çiftit flinin.

Menjëherë pas vrasjes 44-vjeçari shqiptar ka thirrur forcat e rendit dhe u ka shpjeguar se nuk duronte dot më dyshimin se e shoqja e tradhëtonte.

Read more ...

Shqiptari vret të dashurën rumune

rNjë tjetër episod dhune kundër femrave është shënuar në Torino. Një shqiptar ka qëlluar me thikë për vdekje të dashurën e tij rumune pas një mosmarrëveshjeje mes tyre. 

Read more ...