Category Archives: Bota

9 vite burg ish-kryeministrit kroat

ivosanaderIvo Sanader, ish-kryeministri i Kroacisë, i dënuar dy vjet më parë me 10 vite burgim me akuzën e korrupsionit, mori një tjetër dënim, sërish për korrupsion. Sic raportojnë mediat kroate, Sanader u dënua me 9 vite burgim për cështjen ‘Fimi Media’, kompania e marketingut që përdorej nga ish-kryeministri për të tërhequr paratë nga fondet publike dhe për të financuar partinë e

Read more ...

Asnjë informacion për aeroplanin e zhdukur

Aeroplani_MalejziseAfro 100 anije dhe aeroplanë nga 10 shtete në Azi dhe Paqësor, janë në kërkim të  aeroplanit të udhëtarëve nga Malajzia, i cili është zhdukur në Detin Kinez Jugor, derisa fluturonte nga Kuala Lumpuri për në Pekin, para tri ditësh.Autoritetet i kanë intensifikuar kërkimet, meqë ende nuk ka asnjë gjurmë të konfirmuar të aeroplanit prej ditës së shtunë, kur ai me 239 njerëz

Read more ...

Kerry refuzon takimin me Putin

kerry-lavrovSekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka deklaruar se një takim me presidentin rus Vladimir Putin nuk do të ndodhë derisa Moska të marrë në konsideratë propozimet e SHBA për të frenuar krizën në Ukrainë. Zoti Kerry i tha homologut të tij rus Sergei Lavrov se ndërhyrja ushtarake e Moskës në Krime i ka bërë jashtëzakonisht të vështira negociatat. 

Read more ...

Shkelja e Traktatit të vitit 1994, fut SHBA-në dhe Britaninë në luftë me Rusinë, nëse preket Ukraina

traktati-ruso-amerikanNjë traktat i nënshkruar në vitin 1994 nga Britania dhe SHBA, mund të tërheqë të dy vendet në luftë në rast se trupat ruse ndërhyjnë në Ukrainë.Traktati u nënshkrua atëherë nga Bill Clinton, John Major, Boris Yeltsin dhe Leonid Kuchma, drejtuesit e SHBA, Britanisë, Rusisë dhe Ukrainës, dhe u quajt Memorandumi i Budapestit.

Read more ...

Ukraina përgatitet për luftë

UKRAINA-LUFTEUkraina shpalli mobilizimin e përgjithshëm të të gjithë rezervistëve të saj, pasi Parlamenti Rus aprovoi kërkesën e presidentit Putin për të vendosur trupa në vend. Aktualisht, Rusia ka praktikisht nën kontroll të gjithë krahinën e Krimesë, së banuar me shumicë nga rusë etnikë, por kërkesa e presidentit Putin përfshinte të gjithë vendin.

Read more ...