Category Archives: Bota

Teoritë e zhdukjes së aeroplanit

aeroplani-i-zhdukurNdërsa Kina zgjeron rrezen e kërkimit për avionin e ‘Malaysia Airlines’ dhe Tajlanda pretendon se radarët e saj mund ta kenë gjurmuar fluturimin MH370 pak pas humbjes së kontaktit me të, shtypi i huaj bën përmbledhjen e teorive mbi fatin e boingut të zhdukur me 239 persona në bord

Read more ...

Sulmohet marina ukrainase

SULMOHET-BAZA-KRIMEAktiviste pro-ruse, disa të armatosur, mësynë zyrat e Marinës ukrainase në Sevastopol të Krimesë. Shume prej ushtareve ukrainas u larguan nga baza, mbi ndërtesë tani valëviten flamujt rusë, ndërsa raportohet se shefi i Marinës, Serhiy Hayduk është ndaluar e po mbahet nën mbikëqyrje.

Read more ...

“Nxehet” Lufta e Ftohtë Rusi-SHBA

LUFTA-E-FTOHTEAsnjeherë më parë në 20 vjet, që nga fundi i Luftës së Ftohtë, Rusia dhe Perëndimi nuk ishin vënë përballë njëri-tjetrit në një kurs të tillë përplasjeje. Spiralja e situatës ku janë përfshirë të dy palët mori tjetër hov me përfundimin e referendumit në Krime dhe  97 përqindeshin e votave pro-bashkimit me Rusinë. Për të krijuar një ide sa më të qartë se në ç’pikë janë tensionuar

Read more ...

Vuçiç fiton zgjedhjet serbe

VUCICAleksandar Vuçiç, zvendëskryeministri i Serbisë dhe kryetar i Partisë Progresiste të Serbisë, ka festuar për fitoren. Ai ka thënë se kjo është fitorja më e thellë e një partie që nga koha e Sllobodan Millosheviç. Ka fituar rreth 50 për qind dhe do të mund ta formojë Qeverinë pa ndihmën e dikujt tjetër dhe ka habitur çdo sondazh. 

Read more ...

Kush do t’iu ndihmojë tatarëve të Krimesë?

krimePërderisa Krimea po përgatit një referendum për të ardhmen e vendit, popullsia vendëse po përgatitet për më të keqen.Në fillim ishte e vështirë për Rustem Kadyrovin, qytetar nga Krimea, të përballej me situatën që po mbretëronte në vendin e tij. Veprimi që e vëri atë nën tension ishte vendosja e shenjës “X” pranë shtëpisë së tij në qytetin

Read more ...