Category Archives: Bota

Avioni i humbur ka rënë në Oqeanin Indian

kryeministri malajzianKryeministri i Malajzisë, Najib Razak, deklaroi sot se avioni i humbur, i linjës “Malaysia Airlines” ka rënë në jug të Oqeanit Indian. Kryeministri Razak doli në një deklaratë për shtyp, për të njoftuar familjarët e pasagjerëve të avionit të humbur dhe popullin se, sipas të dhënave më të fundit, është dalë në konkluzionin se avionin MH370 ka përfunduar në

Read more ...

Ambasadorja amerikane në OKB ja “plas” në fytyrë ambasadorit Rus: Jeni hajdut tokash

samanta-powerKa qenë e tensionuar situata mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Rusisë edhe në Këshillin e Sigurisë në OKB. Ambasadorja amerikane Samanta Pauer i është afruar e zemëruar kolegut të saj rus Vitali Çërkin duke i thënë se Rusia është një hajdute refereuar aneksimit të Krimesë. Ky i fundit pasi i ka kërkuar që të largohet e ka kërcënuar se do të ndërpresë

Read more ...

Merkel paralajmëron Moskën

MERKEL-PER-KINENNjë tjetër zë i fuqishëm ngrihet kundër Rusisë pas deklaratave të ashpra të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s kundër veprimeve ruse në Krime. Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmeroi Mosken se sanksionet e bllokut do te pershkallezohen, nese Kremlini nuk ndermerr hapa per qetesimin e situates ne gadishull. 

Read more ...

Sanksione shtesë ndaj Rusisë

ObamaaUdhëheqësit e vendeve Perëndimore u mblodhën në Bruksel për të diskutuar hapat e mëtejshme ndaj Rusisë për krizën në Ukrainë. Para nisjes së takimit, Presidenti amerikan, Barack Obama njoftoi zgjerimin e sanksioneve të Uashingtonit kundrejt zyrtarëve të Moskës. Shefi i Shtëpisë së Bardhë tha se ka firmosur një urdhër ekzekutiv që vendos të tjera sanksione

Read more ...

Hillary Clinton: Në pragë “Lufta e Ftohtë”

ukraina (1)Derisa Ukraina është e shqetësuar për hapat e mëtejshëm të Moskës, ish sekretarja amerikane e shtetit Hilari Klinton ka kritikuar presidentin rus putin se do të rivendosë kufijtë e lindjes. Sipas saj Putin synon të aneksojë zonat rosofone apo ato ku prania ruse është e fortë. Ndërkohë një grup inspektorësh nga Kievi ka mbërritur në Belgorod, në jug të Rusisë

Read more ...