Category Archives: Bota

Ukrainë, forcat speciale, komando, shkatërrojn bastionin e pro-rusëve, Putin: Nuk do rrimë duarkryq

ukraina-aksion‘Nëse regjimi në Kiev ka nisur të përdor ushtrinë kundër popullit, atëherë kjo përbën një krim shumë serioz. Sigurisht, do të ketë pasoja për njerëzit që ndërmarrin vendime të tilla, të cilat ndikojnë në marrëdhëniet tona ndër-shtetërore,’ ka kërcënuar Putin.

Read more ...

E mbijetoi vdekjen e sigurt në Kosovë, e vranë në Afganistan

Anja Niedrighausin-I ka shpëtuar vdekjes së sigurt në Kosovë, në Sarajevë është plagosur, ndërkaq në Beograd e kishte lënduar këmbën. Por, fotoreporteren e Associated Press (AP), Anja Niedrighausin (48), fati nuk e ka përcjellë më tej.

Read more ...

Turqia bllokon YouTube

erdogan-youtubeVeprimi vjen një javë pas një veprimi të ngjashëm kundër Twitter dhe tre ditë para zgjedhjeve lokale.Autoriteti i telekomunikacionit të Turqisë të enjten ka bllokuar YouTube, saktësisht një javë pasi i ndaloj njerëzit të kenë qasje në Twitter me një lëvizje e cila do intensifikojë kritikat e brendshme dhe ndërkombëtare vetëm tre ditë përpara zgjedhjeve kritike lokale.

Read more ...

Obama nga Haga: Kosova dhe Krimea s’krahasohen

obaaNga Haga presidenti amerikan Barack Obama është shprehur se krahasimi i aneksimit të Krimesë nga ana e Rusisë me luftën për pavarësinë e Kosovës, nuk ka aspak kuptim. “Kur dëgjoj analogji me Kosovën… kjo është një krahasim që nuk ka absolutisht asnjë kuptim”, u ka thënë Obama gazetarëve në Hagë, një ditë pas mbledhjes së samitit të G7-ë që kishte për qëllim

Read more ...

Kriza e Krimesë dhe politika e gazit

gazitubacionKriza e Krimesë dhe sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë do të detyrojnë Moskën që të vihet në kërkim të të tjera tregjeve për të shitur gazin dhe naftën e saj.
Alternativa më e mirë është Kina. Ekonomia e dytë më e madhe në botë po rrit konsumin e saj me ritme të shpejta. Moska nuk dëshiron kurrësesi që të humbasë këtë mundësi dhe

Read more ...