Category Archives: Bota

Poroshenko: Misioni i parë – përfundimi i luftës dhe sjellja e paqes

ukraina-zgjedhjet​Petro Poroshenko, i cili tashmë e ka shpallur fitoren e tij në zgjedhjet parlamentare të Ukrainës, ka deklaruar se misioni i tij i parë do të jetë “përfundimi i luftës dhe sjellja e paqes”. Sipas tij, Ukraina kurrë nuk do ta pranoj “okupimin e Krimesë” dhe se Ukraina e ka zgjedhur rrugën e “integrimit evropian”.

Read more ...

Përleshje në lindje të Ukrainës

Ukraina_UshtareNë lindje të Ukrainës janë raportuar përleshje të reja midis forcave qeveritare dhe rebelëve pro-rusë, vetëm një ditë para se vendi të mbajë zgjedhjet presidenciale. Separatistët kërcënojnë se do të bllokojnë votimet në zonat që kanë nën kontroll. Në rajonin e Donjeckut, AP raporton për dy ushtarë ukrainas të vrarë.

Read more ...

New York Times: Ballkanit i kanoset rreziku nga vërshime të reja

vershimeBallkanin e kanë kapluar vërshimet më të mëdha në 120 vitet e fundit, për ç’arsye mijëra njerëz u evakuuan, ndërsa shumë të tjerë mbetën të ngujuar në shtëpitë e tyre pa rrymë dhe ujë, dhe ende presin ndihmë, thekson gazeta amerikane “Newyork times”, duke cekur se rajonit ende i kanoset rreziku nga vërshime të reja.

Read more ...

NATO: Rusia edhe zyrtarisht është kundërshtari ynë

ukraine-165Pas dy dekadash përpjekjesh për ndërtimin e një partneriteti me Rusinë, Aleanca veri-atlantike tani ka nisur të trajtoj Moskën si kundërshtar, thuhet në një deklaratë zyrtare të NATO’s.”Qartas rusët e kanë deklaruar NATO’n si kundërshtar, kështu që do të fillojmë të shohim Rusinë jo më si partner por më shumë si një kundërshtar se si partner”, tha

Read more ...

Ukraina rikthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak

sulmi-ukrsulmi-ukrPresidenti i përkohshëm i Ukrainës, Olexander Turchynov, ka rivendosur mobilizimin ushtarak, në mënyrë që të përballet me përkeqësimin e sigurisë në Lindje të vendit. 
Lëvizja, e shpallur me dekret, erdhi pas pushtimit të zyrës rajonale të Prokurorit nga militantët pro-rusë në qytetin lindor të Donjeckut.

Read more ...