Category Archives: Bota

BE-ja, kundër taksës rrugore për të huajt në Gjermani

gjermaniPërfaqësues nga Austria, Holanda dhe Polonia në Parlamentin Evropian janë të bashkuar kundër planeve të Gjermanisë për të aplikuar taksën rrugore për të huajt, raporton BBC News.

“Qëllimi politik i planit gjerman është i qartë – diskrimini”, thonë në një deklaratë të përbashkët deputetët konservatorë Claudia Schmidt nga Austria,

Read more ...

Izraeli përgatitet për avancim nga toka në Gaza

Izraeli-LindjeOperacion i gjerë i sigurisë nga ana e izraelitëve, kundër grupit të militantëve të Hamas, “me shumë mundësi nuk do të përfundojë pa kaluar disa ditë”, tha ministri i Mbrojtjes, Moshe Ya’alon, të martën. 

Read more ...

Greqi, kapet 1 ton heroinë, pronari i anijeve në rrjetin e drogës

droga greqiPolicia greke ka sekuestruar mbi 1 ton heroinë dhe ka arrestuar 11 persona, në një operacion të zhvilluar në Athinë. Mediat greke informojnë se operacioni u zhvillua në bashkëpunim me rojen bregdetare të Greqisë, departamentin e Antidrogës, krimin ekonomik në Policinë Greke, si dhe agjentë të Agjencisë Amerikane të Antidrogës, DEA.

Read more ...

Rihapet “You Tube” në Turqi

youtube Në Turqi ka rinisur funksionimi i rrjetit social “You Tube”, i cili ishte bllokuar nga qeveria e kryeministrit Erdoan. Rihapja e shërbimit të videove ka ardhur pas vendimit të gjykatës së lartë, trupa e të cilës e cilësoi si shkelje të drejtave të njeriut dhe cënim të fjalës së lirë.

Read more ...

Ukraina rimerr kontrollin e aeroportit në Donetsk, ekzekuton mbi 30 seperatistë pro-rusë (Foto)

ukraina-airoportMinistria e Brendshme në Ukrainë bëri të ditur se tanimë ushtria ka kontrollin e plotë mbi aeroportin e qytetit Donetsk në lindje të vendit.Por ky sulm ka pasur edhe kosto, pasi raportohet për të paktën 30 separatistë pro- rusë të vrarë.Mediat kanë sjellë imazhe të rënda nga luftimet. Shihet se mes viktimave ka pasur edhe civilë.

Read more ...