Category Archives: Bota

New York Times: Armatimi i ISIS nga Kina, SHBA, Rusia dhe Serbia

siria (1)Gazeta amerikane “New York Times”, shkruan se  mbi 80 % e municioneve që ka në dispozicion ISIS janë prodhuar në Kinë, SHBA, Serbi, në ish-Bashkimin Sovjetik, por edhe nga Rusia e sotme.

Sipas analistëve këto armë janë mbajtur më parë nga forcat e sigurisë dhe tashmë kanë rënë në duart e militantëve të ISIS.

Read more ...

Rasmussen i jep lamtumirën NATO-s

RasmussenAnders Fogh Rasmusen, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka lënë sot selinë e Alenacës, pas përfundimit të mandatit të tij 5-vjeçar. Ceremonia e largimit të tij është kryer katër ditë para përfundimit të mandatit, dhe para dorëzimit të postit paraardhësit të tij, ish-kryeministrit norvegjez, Jens Stoltenberg.

Read more ...

Erdogan; Dështuan veprimet në Siri dhe Gaza

Erdogan1Presidenti turk, Rexhep Erdogan, ka qene shume i ashpër me akuzat e tij ndaj Kombeve të Bashkuara. Gjatë fjalimit të tij, në Asamblenë e Përgjithshme ai ka akzuar Këshillin e Sigurimit, se ka dështuar të marrë veprime, aty ku më së shumti është dashur. Gjate luftes ne siri jane vrare me shume se 200,000 njerëz.

Read more ...

Obama: Të shkatërrojmë rrjetin e vdekjes

Presidenti amerikan Barack Obama, në një fjalim të mbajtur Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ka bërë thirrje për një angazhim global për shkatërrimin e grupit terrorist ISIS, të cilin e ka cilësuar si “rrjetin e vdekjes”.

Read more ...

Deputeti ukrainas hidhet në kosh pleherash nga votuesit e vet(video)

ukraina-deputetiKy është momenti kur turma e zemëruar e hedh në një kosh plehrash deputetin ukrainas, Vitaly Zhuravsky.

Dikur anëtar i partisë së ish- presidentit Viktor Yanukovych, ai u kap nga turma jashtë godinës së parlamentit dhe u hodh në kosh.

Read more ...