Category Archives: Bota

Të dielën fillon llogaritja dimërore e kohës

Ora_DimroreLlogaritja verore e kohës përfundon natën ndërmjet datave 25 dhe 26 tetor ndërsa akrepat e orës do të zhvendosen një orë mbrapa.
Ndryshimi i kohës do të ndodhë në orën 03, që do të thotë se ju duhet të ktheni pas akrepin në orën 02.

Read more ...

BE dhe “shuplaka” e radhës ndaj Serbisë

aleksandar-vucic-i-vladimir-putinKonflikti i Ukrainës dhe pozicionimi i diplomacisë serbe pro interesave të Moskës zyrtare, po vazhdon të shkaktojë nervozizëm në BE. Ky nervozizëm lexohet edhe në progres raportin e përpiluar për Serbinë, pavarësisht gjuhës tejet elegante të Komisionit Europian.

Read more ...

Kim Jongu zëvendësohet nga motra?

moter-vellaDita-ditës figura e liderit komunist të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, mbështillet me një mister që ngjall kureshtje deri atje sa të shpiken edhe teori konspiracioni me rrëzime nga pushteti.
Ka gati një muaj që diktatori 31-vjeçar nuk shfaqet në publik.

Read more ...

Malala fiton Nobelin për Paqe

malala12Aktivistja pakistaneze e të drejtave të njeriut, Malala Yousafzai dhe aktivisti indian për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve Kailash Satyrathi ndajnë për këtë vit Çmimin Nobel për Paqe.

Në moshën 17-vjeçare, aktivistja pakistaneze bëhet fituesja më e re e një çmimi Nobel.

Read more ...

Rihet politikani që tentoi te blejë vota(Video)

auto_rrahjeKy është një nga rastet kur ukrainasit shprehin pakënaqësitë e tyre me qeverinë. Një turmë e zemëruar i ka kërkuar llogari një politikani ukrainas, Vladimir Zubik, duke e rrahur.

Ndërsa Ukraina po i afrohet 26 tetorit, ditës kur do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare, situata në vend duket se po tensionohet edhe më tepër. 

Read more ...