Category Archives: Bota

Konflikti në Ukrainë mbi 200 ushtarë rusë të vrarë

Moska ka shpenzuar më shumë se 53 milionë rubla, rreth 1 miliard dollarë, në mbështetje të rebelimit separatist në lindje të Ukrainës, ndërkohë që të paktën 220 ushtarë rusë janë vrarë në konfliktin e armatosur, bën të ditur një raport i publikuar nga opozita ruse këtë të martë.

Read more ...

Zgjedhjet në Britani, triumfon Cameron

Nje foto ne perqafim me te shoqen dhe shenimi: “Nje e ardhme me e mire per te gjithe”.

Keshtu David Cameron ka shprehur kete mengjes kenaqesine e tij per rezultatin e votimeve.

Read more ...

Ekzekutuan mizorisht gruan që dogji Kuranin, dënim me vdekje 4 afganëve

Katër persona u dënuan me vdekje në Afganistan në procesin gjyqësor me 49 të dyshuar, mes të cilëve 19 oficerë policie, si pjesëmarrës në ekzekutimin publik dhe makabër të një 27-vjeçareje në muajin Mars.

Read more ...

Australi, mbahen peng stafi dhe klientët e një kafeneje në Sidnej

australiNjë person i armatosur po mban peng stafin dhe klientët e një kafeneje në Sidnej të Australisë. Kafeneja Lindt është e rrethuar nga policët dhe nuk dihet ende zyrtarisht se sa pengje ka brenda saj.

Read more ...

Tribunali i Hagës liron kriminelin serb Sheshel

sheshelSeanca e Vleftësimit e Gjykatës së Hagës e ka miratuar lejimin e përkohshëm të kriminelit serb për krime lufte, Vojisllav Sheshelit nga Gjykata e Hagës, mëson gazeta serbe Blic.

Qeveria e Serbisë më herët ka dhënë garanci me kusht për lëshimin e Vojisllav Sheshelit, mirëpo ende nuk është e ditur se cilat kushte i ka vendosur Gjykata e Hagës dhe a do t’i pranojë ato Vojisllav Shesheli.

Read more ...