Category Archives: Analiza

KRASNIQI: SË SHPEJTI DEL NGA SHTYPI LIBRI ‘MASHTRIMI I MADH’ I POLITOLOGUT BARDHYL MAHMUTI

jakup-krasniqiPrishtinë, 15. 01. 2015 – Sot, në 16 vjetorin e krimit kundër njerëzimit që forcat serbe e kryen në fshatin Reçak, ish- udhëheqësi i Grupit Diplomatik të UÇK-së, politologu Bardhyl Mahmuti, dorëzoi për botim librin e tij të titulluar: «MASHTRIMI I MADH». Pasi kam lexuar në dorëshkrim këtë vepër, në cilësinë e historianit them pa hezituar që Bardhyl

Read more ...

Kur Berisha e ngjall Enverin që ta rrëzojë

rp_andreastefani.jpgNga Andrea Stefani – Kemi arritur prapë në një moment që na rrëfen, në mënyrën më të qartë të mundshme, se Sali Berisha në gjithë këta muaj bojkoti, nuk e ka pasur fare hallin te respektimi apo dhunimi i Kushtetutës, por vetëm si t’ia ngrejë këmbët përpjetë qeverisë “Rama” ashtu si ngre vetë dy gishtat.

Read more ...

Kush do ta presë në Prishtinë Edi Ramën (ose një portret i paautorizuar i kryeministrit të ri të Kosovës)

bedri_islamiBedri Islami

Më në fund në Kosovë kemi një qeveri të re e cila, si një tortë pushteti, është e ndarë në dy pjesë të mëdha; njëra i përket Partisë Demokratike të Kosovës, ndërsa tjetra shemrës së saj politike, Lidhjes Demokratike. Pjesëza të saj, sipas përcaktimit kushtetues të ndërtimit të qeverisë, u janë dhënë minoriteteve, nga të cilat oreksin më të madh e ka minoriteti serb.

Read more ...

Kultura shqiptare në zijafetet partiake

emin_azemiPërvetësimi vulgar politik, me konotacion bajraktar, përjashtues dhe fragmentar, i ngjarjeve që për nga natyra kanë karakter gjithëkombëtar, i bënë aparatçikët e sotëm kukulla të një teatri qesharak, me një publik të komanduar aktivistësh e bashkëmendimtarësh

Emin AZEMI

Read more ...

Ne vend te indinjimit

Pullumb-KaciqiPullumb Kaciqi-Ndjehesh shume keq kur lexon shkrime te tilla, si shkrimi ne rubkriken Opinion ne www.pashtriku.org i shkruar nga Xhemil Zeqiri me rastin e 25 vjetorut te themelimit te radios ”Zeri i Kosoves” ne Kopenhage. Shkrime te tilla, te cilat hedhin balte mbi mundin dhe djersen e njerzve, te cilet i kane perkushktuar jeten ketij institucioni, jane shume indinjuese dhe te demshme per opinionit publik.

Read more ...