Author Archives: rtvzik

Demonstrata, jo luftë! Në Shkup, jo në Kumanovë!

Sot e gjithë vëmendja e opinionit publik shqiptar është fokusuar te shtetrrethimi në Kumanovë, mirëpo atje ka shumë ngjarje e pak informacion. Lëvizja VETËVENDOSJE! e dënon terrin informativ dhe censurën e medieve në Maqedoni, gjë që i shërben terrorit policor ndaj shqiptarëve.

Read more ...

Shpërthen Kim Mehmeti

Analisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti duke komentuar ngjarjet e fundit në Maqedoni, më konkretisht në Kumanovë, ka thënë se shqiptarët nuk duhet të nguten.

“Kësaj radhe nuk guxojmë ta bëjmë këtë gabim,posaçërisht jo sot, kur çdo krismë dhe trazirë, ka vetëm një të ‘mirë’: i mbulon gjitha të këqijat që na i bëri regjimi antishqiptarë DPMNE-BDI”, ka shkruar Mehmeti në Facebook.

Read more ...

Nisma: Problemet nuk zgjidhen me tanke

Nisma për Kosovën, ka reaguar për situatën e fundit në vendbanimet shqiptare të Kumanovës.
Nisma për Kosovën përmes një reagimi për media ka dënuar dhunën ndaj civilëve shqiptarë, u ka shprehur ngushëllimet më të thella të gjithë atyre që humbën më të dashurit e tyre dhe ka kërkuar ndërprerjen e menjëhershme të dhunës dhe formave tjera të presionit.

Read more ...

Kumanova në flakë, shqiptarët po vriten dhe po shpërngulen

Në Kumanovë sot ka pasur luftime ndërmjet forcave policore dhe ushtarake maqedonase dhe dy grupeve shqiptare të paguara lehtë e lirë në shërbime të skenarëve antishqiptare, thonë burime të gazetës “Bota sot” nga Kumanova.

Read more ...

Ngjarjet në Maqedoni, Tirana: Të mos përdoren etnikisht

Shqipëria dënon aktet e dhunës në Maqedoni dhe kërkon vetëpërmbajtje, por njëkohësisht vlerëson edhe si të papranueshme që një grup personash të armatosur identifikohen etnikisht.
Në një dalje para gazetarëve, ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati kërkoi që të shmanget gjuha e urrejtjes dhe palët të punojnë sipas frymës së Marrëveshjes së Ohrit, si e vetmja rrugë për integrimin e Maqedonisë.

Read more ...