Author Archives: rtvzik

Shtatë policë të vrarë në Kumanovë, në mesin e tyre edhe një shqiptarë

Arrin në shtatë numri i policëve të vrarë, gjatë përleshjeve të djeshme mes forcave policore dhe grupit të armatosur. Në mesin policëve të vrarë është edhe një policë nga Studeniçani i Shkupit, varrimi i të cilit do të bëhet sot pas namazit të drekës.

Read more ...

Ankth dhe tronditje të thellë për fëmijët në Kumanovë

Çdo situatë e pazakontë, përcillet dhe me pamje jo të zakonta, zakonisht prekëse, për shkak të forcës shprehëse që përcjellin. Kështu, për ngjarjet e 24 orëve të fundit në Kumanovë të Maqedonisë, është veçuar dhe portreti i kësaj vajze të vogël, tronditja e së cilës dallohet qartë në sytë e saj të njomëzuar.

Read more ...

Emin AZEMI-Omlet me ‘’vezë qyqesh’’ në Kumanovë!

Kumanovë, 9 maj – Kumanova sot gdhiu në një panik të paparë. Të gjithë ne që ndodheshim në këtë qytet, mundëm nga afër të ‘’prekim’’ psikozën e një atmosfere lufte. Detonime të fuqishme, kalibra armësh nga më të ndryshmet, zhurmë shurdhuese automjetesh të blinduara dhe pjesëtar të maskuar në uniforma gri. Mbi qiell pati edhe helikopterë. Breshëria e të shtënave kishte prishur sidomos gjumin e fëmijëve. Ata nuk e kishin ditur se sërish dikush do t’ua prish gjumin. Sërish, dikush do të kujdeset që pikërisht në këtë zonë, të banuar me njerëz të urtë e hallexhinjë, të sprovojë edhe njëherë durimin e tyre.

Read more ...

Ekskluzive: Pjesëtari i UÇK-së rrëfen çfarë ndodhi në Kumanovë

Një pjesëtarë i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare ka rrëfyer atë që ndodhi mëngjesin e së shtunës n Lagjen e Trimave në qytetin e Kumanovës.
“Në mesin e djemve që ishin aty isha edhe unë”, rrëfen një pjesëtarë i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare për Gazetën Fjala.

Read more ...

Meri Nikolova: Deri kur Gruevski shqiptarët do t’i bësh terrorista?

Aktivistja Meri Nikolova reagoi ndaj luftimeve të sotme në Kumanovë, duke e fajësuar kryeministrin e Maqedonisë Nikolla Gruevski, transmeton zhurnal.mk

“Deri kur bre Gruevski shqiptarët do t’i bësh terrorist dhe të paarsimuar? Ata janë më të mençur dhe më dashamirës nga ti dhe mjaft më i nënçmuat para botës. Ju jeni terrorist, paguani terrorist

Read more ...