Author Archives: rtvzik

Pse Gruevski ka vendosur të vrasë?

Një skenar i njohur. Asnjë risi nga ajo që jemi mësuar të shohim në Ballkan. Një taktikë që është përdorur në Kroaci, në fillim të luftës në Plitvice. Pastaj, në Bosnjë, në Sarajevë. Në Kosovë, është rasti i njohur i Pandës, kur sigurimi serb vret qytetarët serbë në një kafe në qytetin e Pejës, duke i vrarë dhe flijuar ata, për të nisur, pastaj, luftën në Kosovë. Pak a shumë këto janë krizat që e bënë shkrumb Ballkanin për dy dekada.

Read more ...

Armiq në dispozicion – Mero Baze

Shpërthimi i papritur i qeverisë së Gruevskit ndaj një grupi ende të paidentifikuar si “grup i armatosur”, po dëshmon se shqiptarët në Maqedoni vazhdojnë të përdoren si një kartë politike për të forcuar pozitat e qeverive nacionaliste të Shkupit.

Read more ...

Lagjja e Trimave pas aksionit policorë-video

Dyqane dhe shtëpi të demoluara, erë baroti e gëzhoja plumbash janë parë të kenë mbetur në rrugët dhe shtëpitë e Lagjes së Trimave në Kumanovë.

Kjo, krejt pas luftimeve që filluan dje në këtë vend mes policisë së Maqedonisë dhe një grupi të armatosur aty.

Read more ...

Bardhyl Mahmuti:Shtetrrethimi i Lagjes së Trimave në Kumanovë është krim lufte

Mahmuti

Bardhyl

Jam duke përcjellë me shqetësim të madh indiferencën ndërkombëtare përballë shtetrrethimit të Lagjes së Trimave në Kumanovë nga forcat policore dhe ushtarake të diktaturës VMRO-BDI. Askush nuk e di se çka ka ndodhur dhe çka është duke ndodhur me civilët shqiptarë në këtë lagje, askush nuk e di se sa civilë janë të vrarë dhe kush janë ata. Situata është tejet dramatike dhe mund të fshehë tragjedi të mëdha njerëzore. 

Read more ...

Kanë vazhduar luftimet edhe sot në Kumanovë,një polic i vrarë dhe dy të plagosur?

Policia maqedonase po bastis shtëpitë në Kumanovë

(E plotesuar) – Policia maqedonase ka filluar bastisjet shtëpi më shtëpi.

Në anën tjetër, një numër i madh civilësh janë duke i lëshuar shtëpitë e tyre dhe janë nisur në drejtim të Preshevës.

Ka nisur lufta, Kumanova e përfshirë nga flakët dhe krismat

Të shtëna të fuqishme të armëve të kalibrit të rëndë janë dëgjuar sërish në qytetin e Kumanovës. Lajmi bëhet i ditur nga mediat maqedonase, ndërsa nuk ka ende një version zyrtar. Mësohet se përleshja ka rinisur rreth orës 07:00 të mëngjesit të sotëm.

Sipas mediave, marrë shkas nga situata kaotike në këtë qytet, është shtuar prania e forcave policore, kryesisht forca speciale, ndërsa nga larg mbikëqyret nga helikopterë. Siç duket edhe kjo ditë nuk ka për të qenë e qetë për banoret e Kumanovës, të cilët u zgjuan të tmerruar ditën e djeshme nën breshërinë dhe sulmin e armëve. Ndërkohë, ngelet ende mister dhe ka të dhëna kontradiktore

Lidhur me këtë ngjarje dhe konfliktin e armatosur ka të dhëna kontradiktore. Dje, gjatë orëve të mbrëmjes, ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska deklaroi gjatë një konferencë për shtyp se grupi i armatosur i është dorëzuar policisë. Nga ana tjetër, pjesëtar të këtij grupi gjithashtu kanë deklaruar për mediat se qeveria e Maqedonisë ka përhapur dezinformata se janë arrestuar pjesëtarë të UÇK-së.

 

Në faqen e Facebook UÇK dje është hedhur një video e cila supozohet se është nga të shtënat në Kumanovë. Nuk dallohet se në cilën anë është sepse dëgjohen vetëm të shtëna.

Në Kumanovë vriten 7 policë, njëri është shqiptar nga Shkupi

Bilanci i policëve që kanë humbur jetën në përleshjet e djeshme në Kumanovë ka arritur në 7 policë. Informacionet flasin se njëri polic nga njësitet speciale është nga Studenicani i Shkupit.

MPB pritet të jap hollësi dhe të zbardh identitetin e dy policëve të vrarë nga pesë policët që dje u vranë në përleshjet e armatosura në Kumanovë. Deri tani është zbardhur identiteti i tre pjesëtarëve të policies.

Në Lagjen e Trimave po luftohet nga të njëjtat shtëpi ku dje ka pasur luftime

Informacionet më të fundit nga Lagja e Trimave në Kumanovë thonë se luftimet që ka nisur sot që nga ora 07, krismat dëgjohen nga të njëjtat shtëpi ku dje ka pasur të shtëna.Do të thotë luftimet bëhen nga të njëjtat shtëpi.

Lidhur me këtë ngjarje dhe konflikt të armatosur ka të dhëna kontradiktore.

Një polic i vrarë dhe dy të plagosur sot në mëngjes nga luftimet në Kumanovë?

Kanë rifilluar mëngjesin e sotëm luftimet në Kumanovë. Gazetari i Portalit Albeu.com nga Kumanova konfirmon se luftimet kanë rifilluar rreth orës 7:15 të mëngjesit ndërsa në orën 7:40 në Spitalin e Kumanovës janë dërguar 2 policë të lënduar dhe një tjetër i cili kishte ndërruar jetë nga plagët e marra.

Në Kumanovë, në këtë momente vazhdojnë të dëgjihen krisma ndërsa helikopterët fluturojnë mbi lagjen shqiptarë.

Vazhdojnë përplasjet e armatosura në Kumanovë

kumanova-lufta-dita2

Rreth orës 7 të mëngjesit të së dielës janë regjistruar të shtëna dhe shpërthime të reja në Kumanovë, ku gjatë tërë ditës së shtunë janë zhvilluar luftime të ashpra ndërmjet forcave policore dhe një grupi të armatosur që prezantohet si Ushtria Çlirimtare Kombëtare.

Nuk ka të dhëna për pasoja në njerëz nga të shtënat e sotme, por dëshmitarët thonë se kanë parë lëvizjen e automjeteve të ndihmës së shpejtë. Mbi këtë lagje edhe sot kanë fluturuar edhe helikopterët e policisë.