Author Archives: rtvzik

“Kumanova” do të diskutohet në Ministerialin e NATO-s

Ngjarjet tragjike të kësaj fundjave në Kumanovë, pritet të diskutohen në Ministerialin e NATO-s pas dy ditësh në Antalia të Turqisë. Këtë e konfirmoi gjatë konferencës së posaçme për shtyp Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kur u pyet nëse Aleanca do të angazhohej pas zhvillimeve të fundit në Maqedoni.

Read more ...

Ambasadorët e SHBA e BE-së në zyrën e Gruevskit për Kumanovën dhe përgjimet

Të hënën diplomatë të vendeve të Bashkimit Europian dhe ai i Shteteve të Bashkuara në Shkup u takuan me kryeministrin Nikolla Gruevski ku janë diskutuar ngjarjet e Kumanovës dhe përgjimet e publikuara nga opozita maqedonase.

Read more ...

Zaevi lideri i parë që vizitoi Lagjen e Trimave, liderët shqiptarë s’duken askund

Edhe përkundër apeleve të shumta për ndihmë, asnjë funksionarë shtetëror ose lider politik shqiptar, nuk ka vizituar familjet në nevojë në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Politikani i parë që vizitoi Kumanovën, familjet dhe pronat e dëmtuara ishte lideri i opozitës Zoran Zaev.

Ai theksoi se më e rëndësishmja për momentin është ndihma që u duhet këtyre banorëve të pastrehë dhe me pronë të shkatërruar.

Read more ...

Intervistë me Bardhyl Mahmuti:Pushteti i Gruevskit e do shpërthimin e luftës

Ish-shefi i grupit diplomatik të Drejtorisë Politike të UÇK-së në Kosovë, aktualisht lider i Bashkimit Demokratik Shqiptar (BDSH), Bardhyl Mahmuti, në një intervistë ekskluzive për “Epokën e re” ka folur për situatën e fundit në Maqedoni.

Read more ...

Zërijeta Hajro Jajaga-Shumë paqartësi për banorët e Lagjes së Trimave

Të shtënat e armëve në Kumanovë mesditën e së dielës kanë pushuar plotësisht, por banorët e Lagjes së Trimave, nuk mund të kthehen në shtëpitë e tyre, ngase postblloqet e vendosura të policisë akoma mbajnë të bllokuara të gjitha hyrje-daljet në këtë lagje.

Read more ...