Author Archives: rtvzik

Sali Berisha-Maqedonia po rrokulliset

Pakica shqiptare nuk mund të mbajë një shtet që shumica nuk e do si të tillë!Te dashur miq, pamjet horror, shtepite e rrafshuara qe vijne nga Kumanova, te vraret dhe te plagosurit e shumte deshmojne per shkallen e terrorit te eger shteteror qe qeveria e Maqedonise perdori ne lagjen shqiptare ne Kumanove.

Read more ...

Erdogan në Tiranë: Do të dyfishojmë investimet turke. Shkupi të zbatojë Marrëveshjen e Ohrit

Gjashtë vjet pas vizitës së fundit si kryeministër, Rexhep Taip Erdogan rikthehet për vizitë zyrtare në Shqipëri, këtë herë si President i shtetit turk. Udhëheqësi i Turqisë dha dy mesazhe në takimin me homologun shqiptar, Bujar Nishani; të parin për Shqipërinë, për rritjen e shkëmbimeve tregtare me vendin e tij, dhe të dytin për Maqedoninë.

Read more ...

Shpëtim Pollozhani-Kush na e ka fajin?

Këtë shkrim do ta filloj me thënien e Shekspirit «kur një i verbër i udhëheq të marrët» dhe do të vazhdoj me satirën ose fabulën e Radoje Domanoviqit, e cila quhet «Prijësi» («Vodja»), sipas së cilës një popull i lodhur, i rrahur dhe i poshtëruar, e kishte zgjedhur një prijës që të shpëtonte nga ajo situatë.

Read more ...

Zaev: Presim dorëheqjet të vazhdojnë në BDI

Lideri i opozitës Zoan Zaev ka komentuar dorëheqjet e ministres së brendshme Gordana Jankullovska dhe atij të transportit Mile Janakievski. Sipas liderit të opozitës, dorëheqjet vetëm kanë vërtetuar autenticitetin e bisedave telefonike të publikuara deri më tani nga opozita, por edhe aferat korruptive.

Read more ...

Lëvizja për Reforma PDSH: Të ikë e gjithë Qeveria

Lëvizja për Reforma e PDSH-së sot është deklaruar lidhur me dorëheqjet e dy ministrave më të afërt të kryeministrit Nikola Gruevskit dhe shefit të shërbimit sekret, Sasho Mijallkov.

“Kryeministri Gruevski i detyroi të dorëhiqen ministrat Jankullovska dhe Janakieski si dhe drejtorin e DSK-së Mijallkov, me qëllim që të mbulojë veten dhe të tentojë të shpëtojë nga kriza në të

Read more ...