Author Archives: rtvzik

Zekolli: BDI dhe PDSH nisin fushatën e re të intrigave

Analisti politik, Arsim Zekolli nëpërmes një postimi në fejsbuk ka zbuluar intrigat e dy partive më të mëdha shqiptare në Maqedoni. Ja se çfarë shkruan Zekolli:

Read more ...

Joseph DioGuard-Maqedonia është tashmë një shtet aparteidi

Maqedonia është tashmë një shtet aparteidi, në të cilin grupet e mëdha etnike jetojnë të ndara, por jo në mënyrë të barabartë, dhe kjo duhet të korrigjohet. Përndryshe, Maqedonia nuk do të mbijetojë si shtet sovran që mund të integrohet në Bashkimin Evropian.

Read more ...

Edhe sonte ka vazhduar protesta para Kuvendit, hidhen vezë drejt godinës

Protesta qytetare si reagim ndaj vrasjes së Martin Neshkovskit të publikuar në bombat e opozitës është zhvendosur para Parlamentit, ku janë mbledhur mijëra qytetarë. Të revoltuar, protestuesit kërkonin dorëheqjen e ministres së brendshme Gordana Jankullovska dhe drejtësi në shtet.

Read more ...

Gruevski e Ahmeti, duhet të “dorëzohen” para qytetarëve

Profesori universitar Arsim Sinani, vlerëson se pas dhunës së përdorur ndaj protestuesve të martën në Shkup, por edhe pas gjithë kësaj situate të provokuar nga qeveria për kohë të gjatë ndaj qytetarëve që jetojnë në Maqedoni, veçmas shqiptarëve, qeveria dhe partitë politikë në pushtet duhet të “dorëzohen” përpara qytetarëve.

Read more ...

Është arrestuar i arratisuri para 56 vjetësh nga burgu

I burgosuri i cili para 56 vjetësh ka qenë në burg në Shawshank, për të cilin është bërë filmi legjendar “Arratisja nga Shawshanku” është arrestuar të martën.

Read more ...