Author Archives: rtvzik

Emin Azemi: Çka po ndodhë në Maqedoni?

Analisti politik dhe publicisti Emin Azemi duke shprehur shqetësime për situatën e krijuar politike në Maqedoni sidomos në raport me shqiptarët ka dhënë një vlerësim të tij shqetësues në rrjetet sociale.
Ja se çfarë shkruan Emin Azemi:

Read more ...

Vazhdon protesta para Parlamentit

(E plotësuar)- 20:30 – Disa nga protestuesit kanë filluar të largohen, mirëpo pjesa më e madhe janë ende para kuvendit.

“Kërkojmë drejtësi. Duam të jetojmë të lirë”, “Uaaaa”- thërrasin protestuesit.

Read more ...

Maqedonia në prag të përplasjes civile

Shkupi nuk është i qetë pas protestave të dhunshme të së martës në mbrëmje. Opozita protestoi sërish një ditë më parë, paqësisht këtë herë.

Lideri i saj, Zoran Zaev ka paralajmëruar se tubimet nuk do të ndalen deri në dorëheqjen e Nikolla Gruevskit nga posti që mban prej disa mandatesh. Përgjimet që po publikon opozita po zbulojnë skandale të njëpasnjëshme të qeverisë së tij dhe të vetë kryeministrit.

Read more ...

32 veta akuzohen zyrtarisht për terrorizëm

Prokuroria Speciale njofton se për disa nga të akuzuarit ekziston dyshimi i bazuar se i janë bashkuar ISIS’it, disa kanë bërë ftesë dhe disa kanë rekturtuar njerëz për luftën në Siri.

Read more ...

Shkup, bllokohen rrugët që çojnë drejt Qeverisë, pritet protesta

Të gjitha rrugët që çojnë drejt Qeverisë së Maqedonisë janë të bllokuara nga forca të shuma speciale policore

Protesta sërish u paralajmërua sot para Qeverisë së Maqedonisë në orën 18.00, por pritet mbërritja e protestuesve. informon agjencia e lajmeve INA nga terreni. 

Read more ...